Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 13. yılında 1000’den fazla oyunuyla 700 bin çocuğa ulaştı

Geri

Mehmet Zorlu Vakfı tarafından, çocuklara tiyatroyu tanıtmak ve sevdirmek amacıyla hayata geçirilen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kibritçi Kız Müzikali ve Karlar Ülkesi müzikli-danslı çocuk oyunu ile 13’üncü sezonunu tamamladı. Karlar Ülkesi oyunu aynı zamanda turne kapsamında toplam 12 ili ziyaret ederek minik tiyatroseverler ile buluştu.

2003 yılından bu yana 1000’den fazla oyunla Türkiye’nin dört bir yanından 700 bin çocuğu tiyatroyla buluşturan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 2015-2016 sezonunda da yoğun ilgiyle karşılaştı. Post-modern müzikal “Kibritçi Kız” ve “Karlar Ülkesi” müzikli-danslı çocuk oyunu, Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelenerek minik izleyicilerin gönüllerine taht kurdu.

Tiyatro oyun yazarı ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Erkek tarafından, Hans Christian Andersen’in ünlü masalından yola çıkılarak hazırlanan ve sokaklarda akordeon çalıp şarkı söyleyerek kibrit satan bir kızın hikayesini anlatan Kibritçi Kız Müzikali ile sezon boyunca Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 29 oyun, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 9 oyun ile toplam 38 oyun sahnelendi.

Özlem Saraç’ın, Hans Christian Andersen’in “Karlar Kraliçesi” masalından yola çıkarak yazdığı ve Gaye Cankaya’nın yönettiği Karlar Ülkesi oyunu ise Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde 18 oyun ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde 16 olmak üzere İstanbul’da toplam 34 oyun ile çocukların karşısına çıktı.

Karlar Ülkesi oyunu İstanbul’un yanı sıra turne programıyla da Türkiye’nin pek çok ilinde minik izleyicilerle buluştu. Çocuklara dostluğun önemini anlatırken doğa sevgisi de aşılayan Karlar Ülkesi; Ordu, Fatsa Trabzon, Rize illerinin yanı sıra Denizli, Aydın, İzmir, Manisa, Çorlu, Edirne, Kırklareli ve Bursa ile toplam 12 ilde 44 oyun ile sergiledi.

Karlar Ülkesi ayrıca, Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği 32. Çocuk Şenliğinde de yer alarak büyük beğeni topladı.

Zorlu Çocuk Tiyatrosu’na 13 yılda 9 ödül…

13 yıl boyunca alanında pek çok farklı kategoride ödüle layık görülen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Kibritçi Kız Müzikali ile 2015 yılında Türkiye Gezginler Derneği tarafından “2015 Yılının En İyi Çocuk Tiyatrosu” seçilerek 13 yılda ödül sayısını 9’a tamamladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir