Youtube için yeni dönem

Geri

YouTube’un Ek Açıklamaları Yerine Cards Geliyor!

YouTube’da bir dönem sona eriyor, bakın iptal edilen özelliğin yerine ne geliyor…

YouTube, videolarda beliren “ek açıklamaları” (annotations) kaldırıyor. Bu açıklamalar, videoların ortasında gri kutucuklarla beliriyor ve başka videolara bağlantılar içeriyor veya videoyla ilgili ek bilgiler veriyordu.

Ek açıklama kutuları, YouTube’un yaptığı duyuruya göre emekliye ayrılıyor. Ek açıklamalar sadece masaüstü sürümde çalışıyordu ve dinamik değildi. Firma bunun yerine içerik oluşturucularını hem masaüstünde, hem de mobilde çalışan “Cards” ve “End Screens” işlevlerini kullanmaya teşvik edecek.

Aşırı derecede kullanıldığında deneyimi kötüleştiren ek açıklamaların kaldırılması uzun süredir bekleniyordu. YouTube’un açıklamasına göre End Screens ve Cards özellikleri sunulmaya başladığından beri ek açıklamaların kullanım oranı büyük oranda düştü. Ancak kartlar da kusursuz bir çözüm gibi görünmüyor. Kartlar, sadece video büyütüldüğünde sağ tarafta görünüyorlar. YouTube’un bu ek özellikleri Google TV, Chromecast ve diğer TV kutularında çalışmıyor.

Duyuruya gelen yorumlara bakıldığında, içerik oluşturucuların değişiklik konusunda ikiye ayrıldıkları gözleniyor. Yine de YouTube’un mobilde çok izlendiğini düşünürsek, değişikliğin kullanıcıların faydasına olduğu sonucu çıkıyor.

Haberin Kaynağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir