Yerli markalar anlamlı ve sürdürebilir tasarımla buluşuyor: Hello Group İstanbul’da

Geri

Mert Uzman

”Çalıştığımız firmaların tüm ihtiyaçlarını, potansiyelini ve hedefledikleri insanların değişmez, güçlü içgörülerini keşfetmek işimizin ilk ve en önemli parçası. Sonrasında çok güçlü bir tasarım geleneğinden geliyor olmamız ve Hello’nun tecrübesi, güçlü sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak kaynakları sunuyor.”

Kopenhag merkezli tasarım firması Hello Group, kurulduğu günden bu yana Danimarkalı birçok şirketin dijital dönüşümünü sağlayarak önemli başarılara imza attı. Firmanın ikon projelerinden biri Danske Bank için gerçekleştirdiği Mobile Pay uygulaması. Danimarka’nın nakitsiz topluma geçişini sağlamış bir mobil ödeme aracı olan Mobile Pay, Danimarka’daki her 10 akıllı telefondan 9’unda kullanılıyor. Bunun dışında perakende, sağlık, e-ticaret, seyahat gibi birbirinden farklı sektörlerde deneyimi olan Hello kuruluşunun onuncu yılında uluslararası ölçekte genişlemeye karar verdi. Hello’nun Danimarka dışında adımını attığı ilk yer ise İstanbul oldu. Türkiye’de sıra dışı ve yenilikçi bakış açılarına sahip firmalar olduğunu belirten Hello Group Türkiye Müdürü Derya Tombuloğlu, Türkiye’de beklediklerinin üzerinde bir ilgiyle karşılaştıklarını söylüyor. Sektördeki 10 yıllık tecrübesi süresince önemli işlere imza atmış ve çok sayıda ödül kazanmış Hello, İstanbul’a ve Türkiye’ye de gözle görülür bir ivme kazandıracağa benziyor.

Öncelikle kendinizden ve Hello Group’la yollarınızın nasıl kesiştiğinden bahsedebilir misiniz?
Uzun yıllar reklam sektöründe stratejist görevinde, son yıllardaysa Medina Turgul DDB’de stratejik planlama direktörü görevindeydim. Yaratıcılık çok güçlü bir silah ancak markaların sorumluluklarını giderek bu güce devretmeye başlamasını doğru bulmuyorum. Dünyada ikna devrinin kesinlikle kapandığına ve insanların seçimlerinde ana kriterinin ürün/servis deneyimindeki fark olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla bir stratejik planlamacı olarak sürecin başında o ürünün ilk günden itibaren kendi kıymetiyle beraber doğması için çaba vermek gerektiğine inandım. Danimarkalı Hello Group’un deneyim tasarımı ve insan odaklı tasarım konusundaki tecrübesi ve başarıları benim için çok heyecan vericiydi. Hello Group’un İstanbul’daki bir ofis ile Türkiye’deki markaların tasarım odaklı düşünce süreçlerine katkıda bulunma niyeti ve kendime çizdiğim yeni yol birleşince bir ortaklık kurduk. Şimdi Hello Group Türkiye Müdürü olarak bu süreci yönetiyorum.


Öncelik insan ihtiyaçlarında ve sürdürülebilir inovasyonda

Hello’nun Danimarka’daki başarısını ve aldığı ödülleri neye bağlıyorsunuz?
Hello olarak çok farklı sektörlerde çözümler yaratıyoruz. Ancak tüm başarıların ardında tek bir metodoloji var, o da iş problemlerini çözmek için önce insan ihtiyaçlarını anlamaya ve çalıştığımız firmalar için sürdürülebilir bir inovasyon platformu yaratmaya odaklanmış olmamız. Çalıştığımız firmaların tüm ihtiyaçlarını, potansiyelini ve hede edikleri insanların değişmez, güçlü içgörülerini keşfetmek işimizin ilk ve en önemli parçası. Sonrasında çok güçlü bir tasarım geleneğinden geliyor olmamız ve Hello’nun tecrübesi, güçlü sonuçlara ulaşmamızı sağlayacak kaynakları sunuyor.


Türkiye’nin dijital tasarımdaki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Hello, Türkiye’deki dijital tasarımda neleri değiştirmeyi planlıyor?

Türkiye’de, yurt dışındaki benzerlerini kendine hayran bırakan birçok yenilikçi firma var. Örneğin bankacılık sektörü, dijitalleşme seviyesi bizden ileride olan ülkelerin lider firmalarına göre çok daha öncü projeler gerçekleştiriliyor. Ülke olarak değişimlere adapte olmak ve deneyip yanılarak yol almak konusunda çok hızlı ve yetenekli olduğumuzu düşünüyorum. Ancak bu hız, şirket hede erinin insana dair hedeflerin önüne geçmesine ve gerçek değişimi yaratacak, insanların hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelecek yenilikler üretmekte zorlanmamıza neden olabiliyor. Anlamlı ve sürdürülebilir fikirler yaratmak konusunda desteğe ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Hello’nun metodolojisi bu anlamda Türkiye’nin bu büyük enerjisini geri dönüşü daha yüksek ve daha kalıcı yatırımlara yönlendirmek konusunda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda Danimarka gibi tasarımın kültüre yerleştiği bir bölgeden geldiği için, Türkiye’de deneyim tasarımı anlamında da sektörü ileri taşıyacak bir değer yaratacağımıza inanıyorum.

Beklentilerimizin üzerinde ilgi gördük
Hello’nun şu anda Türkiye’de müşterileri bulunuyor mu? Markaların Hello’ya ilgisi ne durumda?
Açıkçası, Türkiye’nin yeniliğe açık tavrı ve tasarım odaklı düşüncenin değerini anlamış birçok vizyoner yönetici sayesinde beklentilerimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. İlk aldığımız tepkilerde bizi sevindiren Hello Group’u dinledikten sonra verdiğimiz hizmetin bir tasarım firması olmakla sınırlı olmadığının hemen anlaşılmış olmasıydı. Neden farklı olduğumuzu anlatmakta hiç zorlanmadık, bu bizi çok sevindirdi çünkü savunduğumuz değerlerin burada da karşılığı olduğunu gördük. Sektör tecrübemizin çok çeşitli olması ve bu pazarı iyi tanıyan bir ekibe sahip olmamız da bize büyük fayda sağlıyor. Şu anda hali hazırda devam eden projelerimiz var, öncü ve güçlü markalar. Bunun dışında yeni ekiplerle tanışmaya ve sesimizi duyurmaya devam ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir