Turkcell’den reklam sektörüne büyük bağış!

Geri

Kobra Takibi

Turkcell lider duruşunu göstererek reklam sektörüne dev bir bağış kampanyasına imza attı. Hayır, yanlışlıkla reklam yerine bağış yazmadık. Turkcell’in “Emocanlar artık aramızda” kampanyası muhteşem bir bağış kampanyasıdır.

1 dakika 40 saniyelik TV reklamıyla Turkcell bundan sonra reklamlarında Emocanları kullanacağının iletişimini yaptı. TV’nin yanısıra basın, açıkhava ve dijital mecraların da bolca ve etkin bir şekilde kullanıldığı kampanyadaki ana mesaj şuydu: “Emocanlar artık aramızda!”

Evet, milyonlarca dolar harcanılan bu büyük kampanyanın tüm mesajı bu: “Emocanlar artık aramızda!” Bu mesajdan da anlayacağınız gibi Turkcell hiçbir menfaat gözetmeden reklama milyonlarca lira harcıyor.

Turkcell bunun bir bağış kampanyası olduğunu göz önünde bulundurarak büyük bir sorumluluk örneği gösteriyor ve bu kampanyada kendi reklamını yapmıyor. Bir faydasını ya da sektörün lideri olduğunu anlatmıyor. Onun yerine emojilerin reklamını yapıyor. Zaten lansman reklamında Emocanlar’dan biri bunu çok güzel özetliyor: “Peki bu iyiliği için bizim Turkcell’e para vermemiz gerekmiyor mu?” Bence de gerekiyor. Ama başta da dediğim gibi bu bir bağış kampanyası. Bunun bir bağış kampanyası olduğunu düşündüğümüzde Turkcell’in %100 doğru bir iş yaptığını düşünüyorum. Neden mi?

• Bu kampanya sayesinde emojilerin haklarını elinde bulunduran şirket güzel bir ek gelir kazanmış oldu.

• Turkcell bundan önceki reklamlarında animasyona çok ihtiyaç duymuyordu. Ama bundan sonraki reklamlarında haftalarca hatta bazen aylarca sürecek animasyon çalışmalarına ihtiyaç duyacak. Bu sayede de sektörün paydaşlarından olan animasyon şirketlerine güzel bir gelir kaynağı olacak.

• Altı üstü bir basın toplantısında söylenecek bir bilgi üzerine bir reklam kampanyası için medyaya harcanan milyonlarca dolar medyamıza, medya ajanslarına, baskı şirketlerine yani reklam sektörünün neredeyse tüm paydaşlarına iyi bir gelir kaynağı oldu.

Reklam sektörüne yaptığı bu büyük bağış nedeniyle sektör adına Turkcell’e teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin diğer güzide markalarını da bu bağış kampanyasına katılmaya davet ediyorum.

Misal Head&Shoulders yeni dönem reklam kampanyasında Serenay Sarıkaya ile çalışacağını bir basın bülteniyle duyurdu. Halbuki “Serenay Sarıkaya artık aramızda!” diyerek dev bir reklam kampanyasıyla sektörüne güzel bir bağış yapabilirdi. Ya da yakın dönemde Şahan Gökbakar’la çalışmaya başlayan Halkbank “Şahan Gökbakar artık aramızda” diye bir kampanya yapsaydı reklam sektörü için güzel bir bağış kampanyası olmaz mıydı?

Turkcell’in gerçekten bağış amacıyla böyle bir kampanya yaptığını düşünerek yazıyorum bu yazıyı. Ama eğer Turkcell bu kampanyayla liderliğini vurgulamayı, pazar payını ve satışlarını artırmayı amaçladıysa… Geçmiş olsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir