Türk markaları Amerika’ya açılıyor

Geri

“Türk Markalarının İhracatı” konulu toplantı Medyafors Fuarcılık A.Ş ev sahipliğinde Steigenberger Hotel Maslak’ta düzenlendi.

“Türk Markalarının İhracatı“ konu başlığı ile Türk Markalarının Yurt Dışı Global Atağı ve Amerika Pazarı’nın Önemi ve dinamiklerinin konuşulduğu Ufrad, BMD ve Türes değerli üyelerinin davetli olduğu toplantıda, Medyafors Fuarcılık A.Ş Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Sayın Ferzan Erem Escobedo moderatörlüğünde; MFV International Franchise Expo Events Grup Direktörü Mr. James Mastandrea, Deneyimli Franchise Danışmanı Ms. Shery Christopher, Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Sayın Haluk Okutur ve IT & Turquality Direktörü Sayın Kadir Tophan konuşmacı olarak yer aldı. 2017 yılı itibariyle Amerika’da faaliyet göstermeye başlayan Faselis Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın Sün ve Amerika’da 11 Avm si ile perakende sektörüne hakim, Türk markalarına danışmanlık hizmeti veren çözüm ortağımız International Growth Properties (IGP) Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Dilek Oransal ise 4G canlı bağlantı ile toplantıya katılım sağladı.

Toplantının açılışını gerçekleştiren Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, 15-17 Haziran’da New York’ta düzenlenecek International Franchise Expo’nun ABD’nin kapılarını Türk markalara açacağını söyledi. Fuarın, metrekare ve katılımcı sayısı olarak Amerika’nın en büyük franchise fuarı olma özelliği taşıdığını dile getiren Helvacıoğlu, “International Franchise Expo’yu Türk markalarının ABD’ye açılan kapısı olarak değerlendiriyoruz. Fuara, her sektörden, 120 ülkeden, 450’yi aşkın marka katılıyor, yani ABD’nin kapıları bu fuar ile Türk markalarına açılacak.” dedi. Fuara dünyanın çok sayıda ülkesinden her sektörden markaların katılacağını da sözlerine ekleyen Helvacıoğlu, “Fuar, dünya markaları ile tanışmak, franchise sistemleri hakkında bilgi edinmek, network kurmak ve aynı zamanda küresel rekabet ortamında büyümek isteyen katılımcılara eşsiz bir platform sağlıyor.” dedi.

“120 ülkeden 450’yi aşkın marka katılıyor”

Medyafors Fuarcılık Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Ferzan Erem Escobedo, Medyafors Fuarcılık’ın 15-17 Haziran’da New York’ta düzenlenecek International Franchise Expo’nun Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olduğunu belirterek, franchise sistemini rakamsal verilerle anlattı. Escobedo; ‘’Dünyada franchise ticaret hacminin 2 trilyon dolar olarak hesaplanmakta. Sadece ABD’deki hacim 1,5 trilyon dolar. ABD’de franchise istihdam insan kaynağı hacmi toplamı 18 milyon kişiye yaklaşmıştır. Kendi işini kurmak isteyen yatırımcılar franchise sistemini 20-30 yaş aralığında yoğun olarak düşünüyor. Dolayısıyla Türk markalarının franchise verme ve ABD pazarına açılma konularında şansı yüksek. ” dedi.

“Amerika’da olmak gerçekten çok önemli”

Konuşmacılar arasında yer alan Simit Sarayı Onursal Kurucu Başkanı Haluk Okutur, ABD’ye açılma süreçlerini anlatarak, “Amerika’da olmanın gerçekten çok önemli olduğunu biz başladıktan sonra daha iyi fark ettik. İlk mağazamızı New York’da açtık. Orada olduğunuzda markanızın itibarı daha da artıyor. Bir de ABD’nin önemli şehirlerinde ve caddelerinde olmak bizim için çok daha önemli oldu.” dedi. ABD’de ticari olarak da kazançlı çıktıklarını dile getiren Okutur, bu ülkeye girdikten sonra özgüvenlerinin de arttığını söyledi. Okutur, Türk markalarının başta ABD olmak üzere dünyanın her yerine gitmesi gerektiğini kaydederek, bunu yapabilecek bütün her şeyi barındırdıklarını tek eksiğin cesaret olduğunu, ABD’ye açılmak isteyen herkese yardımcı olabileceklerini; yurt dışında başarılı olmak için kendi değerlerinden vazgeçilmemesi gerektiğinin anlattı.

MFV International Franchise Expo Events Grup Direktörü James Mastandrea Stratejik Ortaklık başlıklı konuşmasında, Medyafors Fuarcılık ve MFV arasında yapılan işbirliğine, NewYork’ta düzenlenecek olan Franchise Fuarı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Fuara katılmış olan firma temsilcilerinin görüşleri ve ziyaretçi rakamlarıyla birlikte ABD’de yatırım olanakları ve ekonomik potansiyel hakkında bilgi verildi. Fuarın pazarlama ve tanıtım faaliyetleri kapsamında ulusal ve yerel basın yayın organları ile nasıl bir tanıtım planı izlendiği, bu tanıtım faaliyetleri kapsamında ziyaretçilerin fuara olan ilgisinin nasıl arttırıldığını aktaran Mastandrea Amerikan Hükümetinden alınan desteğinde fuarın tanıtım ve pazarlama çalışmalarına önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

Ayrıca, Konferansta franchise sektöründe yaklaşık 30 senenin üzerinde tecrübesi olan, bireylere ve şirketlere koçluk ve danışmanlık yapan Shery Christopher, Amerika’da franchising sisteminin yasal koşulları ve avantajları hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Amerika pazarında 770 Bin franchise işletme ve 839 milyar dolar toplam franchise hacmi olduğunu belirten Christopher, sadece franchise işletmelerinden 8,5 milyon iş gücü sağlandığını ve franchise sisteminin toplam gayri safi milli hasılaya 493 milyar dolar katkıda bulunduğunu anlattı.

IT & Turquality Direktörü Kadir Tophan ise, markalar için Turquality desteği almanın önemini, Turquality desteğinin firmalara sağladığı faydaları ve bu desteği alabilmek için neler yapılması gerektiğini dinleyicilere aktardı.

4G ile toplantıya Florida’dan canlı bağlanan Amerika’da Gayrimenkul – Perakende Danışmanlığı yönetiminde pek çok noktada Avm’si bulunan International Growth Properties (IGP) Satış ve Pazarlama Direktörü Dilek Oransal, Amerika pazarında yer alan Türk Markaları, yönettikleri Avm’ler ve Amerika’da franchise sistemi ve markaların ABD pazarına girerken cesaretli davranmaları gerektiğini anlattı. Amerika pazarına dair örnekler veren Oransal ; ‘’1989’da Atlantik ‘in diğer tarafına geçen ilk popüler Hazır Giyim markalarından olan Zara ’yı 2000 yılında H&M izledi ve 15 sene içinde 180 mağazaya ulaştırmayı başardı. Sadece 10 sene önce yani 2006’da Amerika Pazarı’na giren Mango bu pazara girdiği andan itibaren toplam internet satışını 50% arttırdı. ‘’ dedi. Oransal ayrıca, Amerika Perakende Pazarı 2016’da 3,3% büyüyerek 5 Trilyon dolarlık satış hacmine yaklaştığını, dünya perakende satış cirosunun 1/5 ‘inden fazlasının Amerika ‘da gerçekleştiğini ve bu rakamın 91%’inin hala fiziksel mağaza içindeki alışverişten oluştuğunu belirtti.

Son olarak yine Amerika’dan canlı yayın ile bağlanılan, medya İletişim şirketi Faselis’i Amerika San Francisco’ya taşıyan Faselis Türkiye Yön. Krl. Bşk. Aydın Sün, Amerika Halkla İlişkiler pazarının büyüklüğüne değindi. Hali hazırda 4500 PR şirketi bulunan Amerika ‘da, yakın zamanda hizmet vermeye başlayacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir