Turizmin kurtuluşu ‘iç’ten geldi

Geri

Hacer Gemici

Turizmin kurtuluşu ‘iç’ten geldi

Türkiye, turizmde dünya markası olma yolunda ilerlerken, bu yıl neredeyse başına gelmedik şey kalmadı. Öyle ki sektör 2016 yılını 10 milyar doları aşkın bir kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Bu zor dönemde Antalya başta olmak üzere Güney sahillerini ayakta tutan ise yerli turist oldu. 2017 için yurt dışında markasını yeniden ‘cilalamaya’ hazırlayan Antalya, bu yıl erken rezervasyon kampanyalarını çok erken başlatarak iç turizmin payını daha da artırma peşinde.

Türk turizmi, artan terör olayları, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve en son 15 Temmuz darbe girişimi ile belki de en zor günlerini geçiriyor. 2015 yılında 39.4 milyon turisti ağırlayan ve 31.4 milyar dolarlık turizm gelirine imza atan sektör bu yılı yüzde 30’lara varan kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Turizm gelirlerinin yılı 10 milyar dolarlık bir kayıpla 21.9 milyar dolardan kapatması bekleniyor. Hükümetin ekim ayı içinde açıkladığı 2017 yılı programına bakıldığında 2014-2015’teki o güzel günlerin yaşanması ise oldukça zor görünüyor. 2017 yılı için beklenti turizm gelirlerinin 25.1 milyar dolar civarında seyretmesi. Yani 30 milyar dolarlı rakamları görmek gelecek yıl da mümkün olmayacak.

Antalya’da kayıp yüzde 43

İşte bu ortamda Türkiye’nin turizm başkenti olarak kabul edilen ve dünyada ‘marka’ olma yolunda ilerleyen Antalya’nın durumunu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ile konuştuk.

Antalya Valiliği’nin verilerine göre Ekim 2016 itibarıyla havayolu ile Antalya’ya gelen yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 düşmüş. 2015 yılında ilk 10 ayda 10.4 milyon turist gelirken bu rakam 2016 yılının aynı döneminde 5.9 milyonda kalmış. En büyük kayıp da son dönemde aramız düzelse de sezonu kaçıran Rus turistlerden geliyor. İlk 10 ayda Antalya’ya havayolu ile gelen Rusların sayısı sadece 444 bin kişi. Oysa 2014’te bu rakam 3.4 milyon, geçen yıl ise 2.7 milyon kişiydi. Almanya, İngiltere, Hollanda, İsveç, Belçika aklınıza gelen her pazarda bir gerileme yaşanmış.

Yerli turistin payı yüzde 20’ye ulaştı

Peki 2016 yılında başına gelmedik kalmayan turizm sektörü nasıl ayakta duruyor. Sonuçta ‘battık, bittik, yandık’ diye ortada çok fazla dolaşan da yok. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bölge olarak nasıl ayakta kaldıklarını anlatırken özellikle yerli turiste dikkat çekiyor. Ayık, “Bizim rekabet ettiğimiz ülkelerde yerli turistin payı yüzde 25-30’larda. Bizde bu rakam yüzde 10-15’lerde seyrediyordu. Yurtdışında sıkıntı yaşanınca biz de yerli turiste yüklendik. Güney’de yerli turistin payı yüzde 20’lere kadar çıktı. Eğer 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı, iç pazar daha da canlı olacaktı. Sektör yurtdışındaki talep daralmasını iç pazarla telafi etmeye çalışıyor” diyor.

2017 için ‘erken’ satışlar başladı

Nitekim Ayık’ın dediği gibi sektör 2017 için erken rezervasyon çalışmalarına da başladı bile. Arka arkaya kampanyalar düzenleyen tur şirketleri şimdiden erken rezervasyon ile yüzde 50’ye yakın indirimler vaat ediyor. Sektörün en büyüklerinden olan ve 2016 yılında yerli turist sayısını yüzde 30 artıran ETS Tur’un 2017 hedefi 1.5 milyon yerli vatandaşı tatilde ağırlamak. Sektörün bir diğer devi Jolly Tur’da 2017’de 1 milyon kişiyi tatile götürmeyi planlıyor. Sadece bu iki şirket 2.5 milyon yerli turisti hedefliyor. Hatta her şey yolunda giderse Antalya’nın2017’de yerli turistte rekor kırması da beklentiler arasında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir