Trump’ın twiti 1.6 milyar dolarlık yatırımı iptal ettirdi

Geri

20 Ocak’ta Beyaz Saray‘a geçecek olan 45. Başkan Donald Trump‘ın dün akşam ABD‘nin en büyük otomotiv üreticisi General Motors‘un Meksika’daki üretim faaliyetlerini eleştirerek “Ya ABD’de üretim yap ya da büyük bir sınır vergisi öde” ifadelerini kullanması sektörde hızlı karşılık buldu.

Ford, Meksika‘da planladığı 1,6 milyar dolarlık fabrika yatırımını iptal ettiğini açıkladı.

Ford CEO‘su Mark Fields, düzenlediği basın toplantısında, Meksika‘da yapacağı ve 1,6 milyar dolara mal olacak fabrikanın iptal edilmesinin planlandığını açıkladı. Fields, söz konusu plan yerine, Ford’un genel merkezinin de bulunduğu ABD‘nin Michigan eyaletinde şirketin 700 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve bunun 700 kişilik yeni istihdam yaratacağını bildirdi.

Ford‘un “Focus” adlı otomobil modelini Meksika’da üretmeye devam edeceğini kaydeden Fields, şirketin “Mustang” ve “Lincoln Continental” araçlarıyla elektrikli otomobillerinin Michigan‘da üretileceği bilgisini paylaştı. Açıklamanın ardından, Ford’un hisse başına değeri New Yorkborsasında yüzde 3,3 değer kazanırken, Meksika pesosu ABD dolarına karşı yüzde 1 kadar değer kaybetti.
Kaynak: Ontrava.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir