Tayvan gözünü Türkiye’ye dikti

Geri

Tayvan Büyükelçisi Yaser Cheng, Tayvan’ın 2015 yılında toplam 285 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve dünyada 18’inci sırada yer aldığını belirterek, “Aynı dönemde Türkiye’ye gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamı ise 1 milyar 500 milyon dolardı” dedi

 Tayvan Büyükelçisi Yaser Cheng, önceki gün Taiwan Excellence Gaming Cup için Grand Hyatt’ta düzenlenen toplantıda Türkiye ve Tayvan arasındaki ticari ilişkiyi masaya yatırdı. Tayvan’ın Türkiye’yi stratejik ülke seçtiğini anlatan Cheng, ülkenin teknolojide anavatan olarak değerlendirilmesinde kritik rolün Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Merkezi’ne (TAITRA) ait olduğunu söyledi. Küçük bir ülke olmalarına rağmen, teknolojiye yaptıkları yatırımla dünyanın teknoloji pazarıan yön verdiklerini anlatan Cheng, “Biz insan kaynağına çok önem veriyoruz. Bizimle işbirliği yapan ülkelerdeki insan kaynağına da çok önem veriyoruz. Türkiye ile de çok iyi ilişkilerimiz var. Türkiye’ye daha çok Tayvan vatandaşının gelmesini ve Türkiyeli öğrencilere burs vermeyi istiyoruz” dedi. Cheng, TAITRA’nın 27 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiğini anlatarak, dünyaya cep telefonu, bilgisayar ve aksesuarları, dijital kameralar, kapalı devre kamera sistemleri, opto-elektronik görüntüleme sistemleri ve televizyon parçaları ihraç ettiklerini ifade etti ve şunları söyledi: “Tayvan 2015 yılında, toplam 285 milyar dolarlık ihracat yaptı ve dünya ihracat sıralamasında İsviçre’den sonra 18’inci sırada konumlandı. Ayrıca geçtiğimiz yıl Türkiye’ye 1,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. ICT sektöründeki rakamımız ise 76 milyon dolar.” Türkiye pazarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Cheng, yakın zamanda Tayvanlı markaların Türkiye’ye yönelik yatırımlarının ağırlık kazanacağını, Tayvanlı markaların Türkiye’deki teknokentlere yatırım yapacağını söyledi.

Türkiye’de fabrika kurmayı planlıyoruz

Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi Direktörü Suna Chen ise Türkiye pazarında büyümek için e-sporu çok önemsediklerini, Türkiyeli oyunseverlere bu yoldan ulaşmayı hedeflediklerini anlatarak şöyle dedi: “13 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenleyeceğimiz Taiwan Excellence Gaming Cup Final müsabakası için hazırlıklarımızı tamamladık. Finali yaklaşık online ve offline olarak 300 bin e-spor tutkunu takip edecek.” Tayvanlı teknoloji firmalarının önümüzdeki dönemde Türkiye’de fabrika kurmayı planladığını açıklayan Chen, “Bizim teknoloji firmalarımız Türkiye’de başta e-spor dediğimiz online oyun sektöründe kullanılan teknoloji için yatırımda bulunuyor. Önümüzdeki senelerde ise büyük firmalar Türkiye’de fiili olarak yatırımda bulunacak. Çünkü Tayvan Türkiye’yi kendisini batıya açan bir kapı olarak görmeye başladı” açıklamasını yaptı.

Büyük final 13 Kasım’da

Tayvanlı 11 markanın da sponsor olduğu Taiwan Excellence Gaming Cup Finali, 13 Kasım’da Bostancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek. Finalde Supermassive ve HWA Gaming kozlarını paylaşacak. Bin 500 kişinin birebir olarak izleyeceği yarışmayı online mecralardan da 300 bin e-spor sever takip edecek. Şampiyon olan takıma 51 bin TL ödül verilecek. Toplam dağıtılacak ödül ise 80 bin TL’ye ulaşacak.

 

Taiwan Excellence hakkında

Taiwan Excellence sembolü, dünya genelinde kullanıcılara muazzam değerler katan Tayvan’ın en yenilikçi ürünlerini onurlandırmaktadır. Bu sembolü taşıyan tüm ürünler; Ar-Ge, tasarım, kalite, pazarlama ve üretim alanlarındaki mükemmellikleri sebebiyle özel Tayvan Excellence Ödülü’ne layık görülmüştür. Tayvan Ekonomi Bakanlığı (MOEA) tarafından 1992 senesinde başlatılan Taiwan Excellence sembolü 100 ülke tarafından tanınmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir