Siz sorun, Chatbot’lar cevaplasın!

Geri

Teknolojinin ve dijital dünyanın bugünkü sınırlarını belirlemek çok güç. Her gün başka bir yenilik çıkıyor karşımıza. Dünyada henüz sayılı örneğini görebileceğimiz chatbotlar ise hızla hayatımıza giren eğlenceli teknolojik gelişmelerinden bir tanesi.

RehberBot yaratıcısı Yellow Pages Türkiye Genel Müdürü Serhad Akkoç, Apple, Facebook, Google gibi dünya devlerinin üzerinde çalıştığı ve uygulamaya aldıkları chatbotların önümüzdeki dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkacağını ve heyecan konusu olmaya devam edeceğini söylüyor.

‘’Bot’’ internette verilen bir görevi yerine getiren programlara verilen isim. Chatbot ise kullandığımız mesajlaşma/chat uygulamalarında “yaşayan” ve sohbet edebilen bot’lara verilen isim. Chatbot, yapay zekâ tabanlı teknolojilerden beslenen, kullanıcı ile yazışan ve çoğunlukla bir senaryo üzerinde cevaplar üreten sesli veya metinsel yöntemler ile diyalog kuran bir yazılım olarak tanımlanabilir. Mesajlaşma ve sohbet servisleri ile entegre çalışan chatbot uygulamaları, soru-cevap metodu ile karşısındaki kişi ile diyalog kurmaya yöneliktir. Web siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya kanalları, robot asistanlar chatbot kullanımının sağlanabileceği alanların başında geliyor.

Tüm dünyada adından sıkça bahsedilen chatbotların artık Türkiye pazarının da gündeminde olduğunu belirten Serhad Akkoç, sektör olarak bakıldığında müşteri hizmetleri, ürün satış ve destek birimleri tarafından kullanılmaya başlandığını vurguluyor. Kullanan firmalar arasında ise Türkiye’de Dominos, Yapı Kredi / Bankacı Bot, Garanti Bankası / MİA, Ulak / KuryeBot, Hürriyet Emlak, Kariyer.net, Sinemia Messenger Bot yer alıyor.

Siz chatbot teknolojisini ne zamandır kullanıyorsunuz?
Biz Yellow Pages olarak, teknolojinin akıl almaz hızına karşılık, pratik ve kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran yeniliklere inanıyoruz; önem veriyoruz. RehberBot, bu yaklaşımımızın en önemli örneklerinden biri. 2016’nın son çeyreğinde Türkiye’nin ilk firma rehberi robotu RehberBot’u hayata geçirdik. Türkiye’nin ve dünyada ilk firma rehberi robotunu sunan ekip olmamız ise ayrıca gurur verici.

Chatbotu uygulamalarınızda nasıl kullandığınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bugün 890 binden fazla firmanın yer aldığı YellowPages.com.tr üzerinden Mesaj Gönder butonundan ya da Facebook Messenger ile Yellow Pages Türkiye hesabından ulaşılabilinen RehberBot ile kullanıcılar rehberde firma arayabiliyor ya da rehbere firma ekleyebiliyorlar.


İlk günden bu yana kullanıcı davranışları nasıl?

RehberBot kullanıcı davranışları ise oldukça ilginç: Hemen ilk günlerde kullanıcıların RehberBot’u anlamadıklarını ve bir yapay zeka ile konuştuklarının farkında olmadıklarını gözlemledik. Hızla konuşma dilimizi yumuşatıp, daha samimi, günlük konuşmaya çektik. Cümlelerimizi kısalttık, böldük. En önemlisi, bugün mesajlaşma yazışmalarının en önemli desteği olan “emoji” görsellerini ekledik. Yönlendirmelerimizi daha açıklayıcı yaptık ve örnekler verdik. Yaptığımız her değişikliğin hızlı bir şekilde olumlu sonuçlarını aldık. Dijitalin büyüsü de burada zaten. Her şey gerçek zamanlı ve hızlı… İlk gelen mesajlar ile son gelen mesajları karşılaştırdığımızda doğru kullanımda %80’in üzerinde bir artış gözlemledik. Kullanıcı davranışları tüm geliştirmelerimizde her zaman bize rehberlik ediyor.

RehbetBot’u firmalar ne için kullanıyor?
RehberBot’la konuşan kullanıcıların %71’i RehberBot’u “firma arama”, %24’ü ‘’firma ekleme’’ için kullanıyor. En çok arananlar ise market, tesisatçı, su gibi lokasyonu önemli olan işletmeler. Buradan yola çıkarak şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Rekabetin çok yoğun olduğu bir ortamda farklı sektörlerdeki kullanıcılarımızın dijital ortamdaki hayatlarını kolaylaştırıyor diyebiliriz.

Verilere demografik olarak baktığımızda ise RehberBot’u kullananların %62’sinin erkek, %38’inin kadın olduğunu görüyoruz. Diğer bir yandan farklı dillerle konuşan kullanıcılar da var. Kullanıcıların %62’si RehberBot ile Türkçe konuşurken %20’si İngilizce, %18 ise diğer diller ile iletişim kuruyor.

Pazarlama iletişimi Chatbot’larla yeni bir boyut kazanacak
Chatbotların pazarlama iletişimine yeni bir boyut kazandıracağının altını çizen Serhad Akkoç sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Credence Research verilerine göre global chatbot pazarının 2016-2023 yılları arasında katlanarak büyümesi bekleniyor. Gartner’a göre müşteri etkileşimlerinin %85’i 2020’ye kadar insansız yönetilecek. Yine Gartner’a gore 2018 sonuna kadar dijital asistanlar, müşterileri yüzleri ve sesiyle kanallar ve ortaklar üzerinden tanıyacak.”


Chatbotun firmalara avantajları neler?

Chatbotlar yalnızca kullanıcıların sorularını cevaplamakla kalmıyor, aynı zamanda konuşmaları da yönlendiriyor. Chatbot uygulamaları aynı zamanda birden fazla ziyaretçiyle karşılık verebilir ve onlarla etkileşim kurabilir. Kullanıcılar ile chatbot arasındaki etkileşimden toplanan veriler marka hizmetleriniz hakkında öngörü sağlayarak servislerinizi geliştirmenize destek olabilir. Zaman bağımsız ve standart iletişim kalitesi ile tüketicilere hedeflenen ürün veya aksiyon ile ilgili olarak tanıtım imkanı sunmaktadır. Upsell veya cross-sell satış imkanını kesintisiz olarak senaryo dahilinde sağlar. Müşteri ilişkilerinde ve taleplerinde en hızlı ve standart bilgiyi kesintisiz olarak sağlar. Chatbotlar aynı zamanda müşterilerin talep trendlerini analitik olarak da çok net raporlayabilir. Bu sayede şirketler iletişim ve/veya pazarlama stratejilerini gözden geçirme ve iyileştirme imkanı bulabiliyorlar. Chatbotlar özelleştirildikleri dil veya diyalog kütüphaneleri ile değişik müşteri segmentlerine özelleşmiş iletişim imkanı da sağlıyor. Son olarak chatbotlar aynı zamanda kullanan şirketin kendi markasını pazarlamasına da olanak sağlıyor.

Gelecek dönemde bizleri ne gibi yenilikler bekliyor?
Yellow Pages olarak önümüzdeki dönem hedeflerimizde sahip olduğumuz KOBİ ve Kurumsal müşterilerimizin sektörel olarak daha detaylı ve direk ekonomiye katkı sunacak şekilde bulunurluklarını artıracak teknolojik gelişmeler için çalışacağız. Bu çalışmalarımız sırasında RehberBot teknolojimizi sektörel olarak özelleştirilmiş olarak müşterilerimizin kullanımına açacağız. Örneğin bir lastikçi arıyorsunuz. Burada chatbot arabanın modeli, lastiğin boyutu, hangi arabada lastiğe ne kadar hava basılır gibi ilgili sorularla yönlendirme yapabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir