Sıradışı oteller sıradışı hizmetler

Geri

Mert Uzman

Dünyada bazı oteller, yaratıcı fikirleriyle müşterilerine sıradışı konaklama hizmeti sunuyor. Piknik yaparken kaçırılmak, Rockstar olabilmek ve uçak kokpitinde konaklamak bu hizmetlerden sadece birkaçı…

Tatil zamanlarında otelde konaklayarak vakit geçirmek sıkça tercih edilen bir durum. Birbirinden farklı otel seçenekleri arasında hangisinin tercih edileceği ise tatile çıkan kişi ya da kişilerin maddi olanakları, düşünce yapıları, uğraşları, hobileri ve korkularıyla doğrudan ilişkili… Bu nedenlerden ötürü, farklı türlerdeki otellerin birbirinden ayrışan hedef kitleleri, pazarlama stratejileri, kampanyaları ve aktivite programları var. Yalnız, günümüzde bazı otellerin sunduğu hizmetler her yerde bulunabilecek türden değil. Bu oteller sıradışı konseptleriyle, tasarımlarıyla ve hizmetleriyle kendi müdavimlerini kazanma başarısına ulaşmış durumda.

1-The_Club_hotel_spa(Channel Islands)

Koruyucu meleğiniz yanınızda

Sağlık sorunları, tatilcilerin tercihlerini etkileyecek derecede önemli bir konu. Sıcak hava, güneş, su vücuda faydalar sağladığı kadar zararlı durumlara da sebep olabiliyor. Ama Manş Adaları’ndaki The Club Hotel & Spa’da kalıyorsanız bu tür korkulara gerek yok. Çünkü artık yanınızda bir hocanız var: sizi sıcaklara ya da aşırı bronzlaşmaya karşı uyarıyor, güneş altında kalacağınız süreye dikkat ediyor, güneşlenme ve gölgede dinlenme zamanlarına dair tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca yeme-içme konusunda size yardımcı olarak, istediğiniz şeyleri servis ederek, hatta vücudunuza güneş kremi sürerek tatilin tadını sonuna kadar çıkarmanıza olanak sağlıyor.

2-Namale Resort Spa

Kaçırılmak hiç bu kadar zevkli olmamıştı

Otellerdeki en ilginç hizmetlerden birine Namale Resort & Spa’da vakit geçirerek sahip olabilirsiniz. Modern dünyanın güvenli yaşam alanlarında hayatlarına devam eden insanların bilinçaltı korkularına ve tehlike kaynaklı heyecanlarına yönelen Fiji’deki bu otel, adrenalin dolu eşsiz bir deneyim yaşama fırsatı sunuyor: eğer bu otelde kalıyorsanız, silahlı kişiler tarafından kaçırılıyorsunuz! Bu maceraya katılmak istiyorsanız, oteldeki görevliye başvurarak oyuna dahil oluyorsunuz. İşin daha da ilginç yanı, bahçelerle çevrelenmiş otelin hangi kısmında, ne zaman, kimler tarafından kaçırılacağınızı bilmiyor olmanız. Bu durum, oyunu daha gerçekçi ve daha ürkütücü kılıyor.

3-25 Hours Porsche

Burada herkes Porsche sahibi

Araba tutkusu, günümüzde çoğu kişide görülen bir özellik… Mesafelerin giderek kısalması ve hız kavramının yaşamımızdaki gücünü artırması yanında, bir statü ve konforlu yaşam göstergesi olarak da arabaların anlam üretebiliyor olmaları bu merakın daima canlı kalmasını sağlıyor. Buna rağmen bazı markaların pahalılığı, en sevilen araçlara sahip olmanın önünde engel oluşturuyor. Oysa araba satın alırken vereceğiniz paranın çok daha azıyla Porsche marka bir otomobilin sahibi olmanın tadına varabilirsiniz. Kaliforniya’daki 25 Hours Otelleri bu arabayı size ücretsiz olarak tahsis ediyor. Tek yapmanız gereken, bu otel zincirlerinden birinde konaklamak… Misafirliğiniz sırasında size verilen lüks araçla sürüş yapabilir, Porsche marka otomobil kullanma zevkini yaşayabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-09-07 14.02.32

Çiftlik yaşamını deneyin

Teknolojinin gelişmesi, makineleşme, kentleşme, nüfus artışı gibi olgular; modern zamanın doğadan uzak yaşam şeklinin belirleyicisi oluyorken, insanların bu uzaklığı aşma çabasını da beraberinde getiriyor. Doğallık giderek daha fazla aranır hale gelirken, ona ulaşmak da bir o kadar zorlaşıyor. Modernitenin doğa sorunsalı, şehirlerdeki hava kirliliği ya da insanların doğa sevgisi gibi etkenler, şehrin dışındaki doğal alanları çekici hale getirse de, kentlere alışkın modern insan için bu ıssız alanlar bir tedirginlik kaynağı da olabiliyor. Hollanda’daki Hayema Heerd Oteli, hem bir otel hizmetinin güvenini sunarken hem de misafirlerini doğanın kucağına bırakıyor. Doğal yaşam alanlarına kurulu odalarıyla, samandan yapılmış yataklarıyla müşterilerine çiftlik deneyimi sağlayan otel, doğa tutkunlarının yoğun ilgisini görüyor.

Ekran Resmi 2016-09-07 14.03.05

Kendi müziğini kendin yap

Chicago’daki Hard Rock Oteli, müzikseverlerin kalbinde çok ayrı bir yere sahip. Bu otelde konaklıyorsanız müzik dinlemeniz için radyo ya da televizyon açmanıza gerek yok. Bu oteldeki misafirler kendi müziklerini kendileri yapıyor. Hard Rock Oteli’nin gitarlarından birini seçiyorsunuz ve odanızda dilediğinizce çalabiliyorsunuz. Birçok gitar türü ve gitar markası otelin sunduğu seçenekler arasında yer alıyor; klasik gitar, akustik gitar, elektrogitar… İstediğiniz ne ise onu alın. Ayrıca, otel odaları öylesine düşünülerek düzenlenmiş ki, siz kendi odanızda dilediğiniz müziği çalarken yan odalara en ufak ses gitmiyor. Gitar çalmayı bilmiyorsanız da üzülmenize gerek yok. Otelin gitar hocalarından, seçtiğiniz gitarla ders alabiliyorsunuz.

6-V8-Hotel

Tatil için otomobiller

Otomobil tutkunları için gidilecek yerler arasında iddialı bir seçenek de Almanya’da bulunuyor. V8 Oteli’nin odaları klasik otomobil modellerinde dizayn edilmiş ve odaların içinde müşterilerin ihtiyaç duyacağı her şey de bu otomobillerin parçaları olarak tasarlanmış. Otomobilseverlerin hayal dünyasına hitap eden bu odaların bir diğer özelliği de gayet konforlu olmaları. Böylelikle, otomobilden odalarda tatilinizi geçirirken, hem düşlerinizle birlikte renkli bir yolculuğa çıkıyorsunuz hem de istediğiniz an bu rüya dünyasından çıkarak kaliteli bir tatilin bütün olanaklarına erişebiliyorsunuz. Bu otelde konaklama şansına ulaşabilenler de aynı fikirde olacak ki, V8’in doluluk oranı yıl boyunca yüksek bir seviyede ilerliyor.

7-Poseidon-Undersea-Resort-Fiji-Islands

Okyanusun kalbindeki odalar

Maceraperestlerin ve sualtı meraklılarının büyük ilgi gösterdiği Poseidon Undersea Resorts Oteli de verdiği hizmetle eşine pek rastlanmayan otellerden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor. Fiji’deki bu otelin odaları okyanusun altına inşa edilmiş sualtı bungalovlarından oluşuyor. Odalarda okyanusun sınırsız maviliklerine şahit olabiliyor, suyun altındaki yaşamı istediğiniz gibi seyredebiliyorsunuz. Suyun altındaki odanızda sevdiklerinizle birlikte konaklarken  dilediğiniz sürece bu eşsiz dünyayı izleme imkanına sahipsiniz. Otel odaları güvenlik bakımından tam teşekküllü; odalarının basınç seviyeleri de sürekli olarak kontrol altında… Böylelikle Poseidon Undersea Resorts’da konaklayanlar için yapılacak tek şey kalıyor; okyanusun eşsiz zenginliğinin keyfini çıkarmak…

Ekran Resmi 2016-09-07 14.04.15

Suyun metrelerce altında

Fiji’deki sualtı otelinin bir benzerini Amerika’da da bulmak mümkün… Jules Undersea Lodge adlı otel de, konuklarını suyun altındaki dünyaya yolculuğa davet ediyor. Sualtı araştırma merkezi olarak yapılan, günümüzdeyse misafirlerini ağırlamaya devam eden Florida eyaletindeki otel, suyun metrelerce altında yer alıyor. Odalarınızda, yerkabuğu üzerinde konakladığınız yerlerde sahip olduğunuz her imkana ulaşabiliyorsunuz. Sualtını seyretmekten sıkıldığınız zamanlarda (ki sıkılmak pek olası değil) televizyonunuzu açabilir ya da müzik dinleyebilirsiniz. Odanızdan çıkarak suyun dünyasına karışmak istediğinizde ise, otelin sağladığı ekipman ve dalış hocanız dahil olmak üzere, gerekli olan her şey elinizin altında.

Ekran Resmi 2016-09-07 14.04.25

Kraliyet arabasıyla gezinti

Birçoğumuz; kralların, kraliçelerin ya da aristokratların zengin ve gösterişli yaşamına sahip olmayı en azından bir defalığına hayal etmiştir. Özellikle de evlilik törenlerinde, gelin ve damat, bir prenses ve prens olarak bu ışıltılı dünyayı çağrıştıran bir izlenimler bütününe dönüşürler. Bu yüzden Çin’in Tianjin kentindeki Ritz-Carlton Oteli’ne en çok rağbet gösterenler, evliliğe adım atacak olan çiftler… İngiliz saraylarından ilham alınarak yapılan otelin faytonu müşterilerin hizmetinde, fayton sürücüsü de aristokratlara hizmet eden sürücüler gibi üniformalı. Eğer düğününüz de bu otelde yapılırsa düğün sonrası kraliyet arabasıyla yapılacak fayton gezisi sizleri bekliyor. Ama endişe edecek bir durum yok; kraliyet arabasıyla turlayarak bu gösterişli seyahatin tadına varabilmek için otelde konaklıyor olmanız yeterli.

SAMSUNG

SAMSUNG

Uçak, vagon ve hobbit

Yeni Zelanda’da bulunan Woodlyn Park adlı otel de ilginç hizmetleriyle farklılık arayanların gözdesi olan oteller arasında… Eğer bu otelde konaklamak istiyorsanız size sunulan seçenekler arasında tercih yapmakta gayet zorlanacaksınız. Çünkü bu seçeneklerin her biri öyle ilginç ki, misafir olduğunuz takdirde bu sıradışı deneyimlerin hepsini yaşamak isteyeceksiniz. Bu seçenekler arasında yüz yıllık tarihi bulunan bir tren vagonu, 2.Dünya Savaşı yıllarından kalma bir uçak ve hayali bir evrenin canlıları olan kısa boylu hobbitler için yapılmış bir otel yer alıyor. Seçeneklere bakarak konfor konusunda şüpheye düşmek yersiz, çünkü odalar rahat bir şekilde kalınabilecek tarzda oluşturulmuş. Woodyln Park’ta istediğiniz odayı seçebilmekle birlikte; uçak 2 kişiye, vagonlar 6 kişiye, hobbit otelse 10 kişiye kadar bir müşteri ağırlama kapasitesine sahip.

Ekran Resmi 2016-09-07 14.06.48

Yüzükler baykuştan

İrlanda’da, eşsiz manzarasıyla ve tarihi yapısıyla cezbedici bir güzelliğe sahip olan Ashford Şatosu günümüzde otel olarak hizmet vermekte. Dağ ve deniz manzarasına doyum olmayan şato, öyle büyüleyici bir havaya sahip ki, buraya gelen konukların oteli terk ederken zorlanmamaları elde değil. Aynı zamanda; 1952 yapımı, Maureen O’Hara ve John Wayne’nin başrollerde oynadığı Sessiz Adam filmi de bu şatoda çekilmiş. 13.yüzyıldan kalma şatonun odaları lüks bir tatil için her şey düşünülerek hazırlanmış. Ancak, bununla da yetinilmemiş; bu otelde evlenecek olanları büyük bir sürpriz bekliyor… Evlilik töreninde çiftin yüzükleri “Dingle” adlı bir baykuş tarafından getiriliyor. Baykuş tarafından getirilen kurdelenin ucundaki yüzükleri alıp eşinizin parmağına takabiliyorsunuz. Yeni bir hayata adım atacak olanlar için gayet ilham verici…

12-Lion-Sands

Vahşi yaşamın ortasında

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Lion Sands’ta tehlikelerle çevrelenmiş bir vahşi yaşam ortamı misafirlerini bekliyor. Geniş bir ormanlık alana kurulu otelin, müşterilerine sunduğu vahşi yaşamı bizzat yakından seyredebilme fırsatı, meraklıları için önemli anlar barındırıyor. Belirtmek gerekir ki, Lion Sands ormanlık alanın içerisinde olsa da endişe edilecek bir durum söz konusu değil! Çünkü otel birkaç metre uzunluktaki ahşap sütunların üzerine kurulmuş odalardan oluşuyor. Odaların yerden yükseklikleri; konaklayacak kişilere, tepeden ve güvenli biçimde ormanlık alanı gözleyebilme imkanı sunuyor. Bu yaşam ortamında, aslan başta olmak üzere birçok yırtıcı hayvan vahşi yaşamla ilgilenenleri Lion Sands’a çekiyor.

13-Aqua-dome

Hem büyüleyici hem sağlıklı

Alp Dağlarının tepesinde; temiz bir havayı, büyüleyici görselliğe sahip bir manzarayı ve sağlık dolu bir tatili bir arada bulabilmek, her isteyenin ulaşamayacağı bir şans. Ancak, maddi olanağa sahip olanlar için bu bir ütopya değil. Avusturya’daki Aqua Dome sağlık tesisleri böyle bir coğrafi konuma sahip. Dağ manzaraları ve günbatımları seyredilmeye doyulmayacak bir şölen. Alplerde, yaklaşık 8 bin metre yükseklikte bulunan tesisin çevresi uzun kayak pistleriyle çevrili. Önemli bir termal kaynağına sahip otelin sıcak su havuzları ve spa hizmeti de müşterilere sağlıklı geçecek bir tatil vadediyor. Burada misafir olduğunuz süre boyunca, psikolojik ve fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmemeniz neredeyse imkansız!

14-Hotel Kakslauttanen

Gökyüzünün güzelliklerini keşfedin

Dünya gözüyle görebileceğiniz en ilginç otellerden biri de Finlandiya’da bulunuyor. Hotel Kakslauttanen, karların ortasında Eskimo evleri şeklinde tasarlanmış otel odalarından oluşuyor. Bu otelin en önemli özelliği gökyüzü meraklıları için her şeyin en iyisini düşünmüş olması. Konaklama süresince otel müşterilerini, yıldızlı gökyüzünün ışık oyunlarıyla zenginleşen kuzey geceleri bekliyor. Eskimo evlerinin buharlanmayan özel camlarla kaplı yüzeyi bu seyir zevkinin niteliğini artırıyor. Şömine yanan sıcak odanızdan, kuzeyin soğuk gökyüzünü seyrederken kahvenizi içebiliyorsunuz. Kuzey ışıklarının tadına vardıktan sonra farklı şeyler yapmaya da karar verebilirsiniz; geyik safarisine katılmak ya da buz kırma gemisiyle buzla kaplı alanda seyahat etmek de seçenekler arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir