Pera Film, Bosnalı Yönetmen Jasmila Žbanić’i Ağırlıyor: “Gerçekliğin Şiirselliği”

Geri

Pera Film, 18 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Bosnalı film yönetmeni Jasmila Žbanić’in filmlerinden bir seçki sunuyor. Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle gerçekleşen program, “Bosna Sancak Kültür Günleri” kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Program kapsamında 23 Ekim Pazar günü saat 15:30’da yönetmen Jasmila Žbanić ile bir söyleşi gerçekleştiriliyor.

Pera Film, geçtiğimiz sene Şimdi Saraybosna! programıyla, Bosna-Hersek sinemasınıngelecek vaat eden ve uluslararası tanınırlığa sahip yönetmenlere görünürlük sağlayan bir platform sunarken, ülkenin geniş kültürüne ve tarihine de ışık tutmuştu. Gerçekliğin Şiirselliği: Jasmila Žbanić programı ise genç yönetmenin beş filmine odaklanıyor. Program kapsamında, 56. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü alan, Esma’nın Sırrı (2006) filmi izleyiciyle tekrar buluşurken, Yolda (2010), Sesini Duyuramayanlar İçin (2013),Aşk Adası (2014), Saraybosna’da Bir Gün (2015) gösterime girecek diğer yapımlar arasında yer alıyor. Sinemaseverler, 23 Ekim Pazar günü saat: 15.30’da yönetmenJasmila Žbanić ile gerçekleşecek söyleşiye ücretsiz katılabilirler.

Jasmila Žbanić

Žbanić, 56. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Esma’nın Sırrı filmiyle Altın Ayı ödülünü ve Amerikan Film Enstitüsü Büyük Jüri Ödülü’nü kazanarak dikkatleri üzerinde toplamıştı. 1996’da Saraybosna Tiyatro Akademisi’nin Sinema ve Tiyatro Yönetmenliği Bölümü’nden mezun olan Žbanić, 1997’de Imaginary Academy Groznan’da Prof. Lew Hunter’ın senaryo yazımı ve Prof. Lee de Long’un kukla atölyesine katıldı. 1970’lerden bu yana ayrı bir ekol olarak anılan Bosna Hersek sinemasının, hemen her uluslararası festivalinde adından söz ettiren yönetmeni Jasmila Žbanić, filmlerindeki karakterlerin “siyah-beyaz” olmadığını, gerçek insanların bu kadar basit olmadığını söyler. Kolaylıkla kahraman veya aziz olarak nitelenebilecek karakterler yaratmak yerine, zayıf ama cesur ve hoşgörülü karakterlerin hikayelerini anlatmakla ilgilenir.

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı’nın düzenlediği, Bosna Sancak Kültür Günleri kapsamında ve Polin Waterparks sponsorluğunda düzenlenen “Gerçekliğin Şiirselliği: Jasmila Žbanić” film programı, Pera Müzesi iş birliğiyle gerçekleştiriliyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir