Pazarlama trendlerini kullanıcıların tercihleri belirliyor

Geri

Banyolar artık bir yaşam alanı. Tasarım, estetik, fonksiyonellik, çevreci olma gibi özellikler günümüz banyolarının en temel özelliklerinden olmaya başladı. Bunu belirleyen de tüketicilerin talep ve beklentileri. 200 yıllık geçmişe sahip Ideal Standard’ın Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Kılıç’la The Brand Age’e özel bir röportaj gerçekleştirdik. Kılıç, banyo ürünlerinin pazarlama iletişiminde kullanılan mecra ve yöntemleri de tüketicinin belirlediğini belirtip, pazarlama stratejisini tüketicileri bilinçlendirme ve onların beklentilerini karşılamaya yönelik geliştirdiklerini anlattı.


Banyo ürünleri ülke kültürlerine, yaşam şekillerine göre değişkenlik gösterir. Global ancak yerelde büyüme odaklı bir marka olarak nasıl bir pazarlama stratejisi izliyorsunuz?

Ideal Standard 200 yıllık köklü bir geçmişe sahip, tasarım ve teknolojisi ile ilklere imza atmış ve dünyanın birçok ülkesinde alanında pazar lideri olan bir markadır. 2007 yılından bugüne de Türkiye pazarında faaliyet göstermektedir.

Çok uluslu global bir marka olarak öncelikli hedefimiz müşteri memnuniyetidir. Bu anlamda ürünlerimizi ve tasarımlarımızı kullanıcıların beğenisine sunarken onların kültürel ve sosyal olduğu kadar kişisel zevk ve alışkanlıklarını da ön planda tutuyoruz.  Bu özellikler ülkeden ülkeye değişse de temelde aynı kalmaktadır. O nedenle global olarak markamızın ortak bir iletişim dili var. Geçen yılki sloganımız; “A Beautiful Use of Space”di. Küçük ya da büyük fark etmeksizin mekanın en güzel biçimde ifadesi derken vaadimiz: Tüketicilerin sahip olmaktan keyif alacakları, yaşamlarına konfor, kolaylık ve şıklık katacakları banyo mekanları yaratmaktır.


Ürün iletişiminizde nasıl bir yol izliyorsunuz? Bir klozeti ya da lavaboyu anlatmak zor olmuyor mu?

Ürün tanıtımında salt ürüne odaklanıldığında iletişim kurmak bir hayli güç olacaktır. Ancak o ürünün teknolojisi, fonksiyonelliği, avantajları, kullanım kolaylığı sağlayan, pratik çözümler üreten detayları devreye girdiği zaman iş kolaylaşacaktır. Özellikle son yıllarda teknoloji, tasarım ve fonksiyonelliği bir arada sunan ürünler ile iletişim açısından işimiz daha da kolaylaştı diyebilirim. Bu şekilde normal bir klozetten değil akıllı, tasarruflu, hijyenik, ergonomik, konforlu özel bir tasarımdan, teknolojik bir devrimden bahsediyorsunuz. Bu da tüketici tarafından marka ve ürününüzün daha net anlaşılmasını sağlıyor. Bu bağlamda Ideal Standard olarak ünlü tasarımcılar tarafından geliştirilmiş fonksiyonelliği bir arada sunan, çevre dostu birbiriyle ahenk içerisindeki ürün gamımızın tanıtımında özellikle detayları ön planda tutmaktayız.

Bu sektörde son zamanlarda neden daha çok teknolojik ürünlere ağırlık veriliyor?

Teknoloji artık hayatımızın her alanında ve akıl almaz bir hızla gelişiyor. Özellikle banyolardaki dekorasyon anlayışı teknolojinin bu hızlı gelişimi içerisinde çok farklı bir boyuta taşındı. Kullanıcılar artık şık, estetik ve fonksiyonel tasarımlar kadar teknolojik özelliklere sahip ve çevreye dost tasarımları da tercih etmeye başladı. Dolayısıyla Türk tüketicisi de bu anlamda artık çok daha bilinçli.  Özellikle son yıllarda tasarrufa verdiği önemle üstün teknolojiye sahip inovatif ürünleri daha çok tercih ediyor.


Teknoloji bu ürünleri, sektörü ve tüketicinin kullanım ve satın alma alışkanlıklarını nasıl değiştirdi?

Öncelikle; banyolar artık birer kişisel yaşam alanı.  Az önce de belirttiğim gibi hepimiz, bu alanda dinlenmek, keyifli vakit geçirmek ve huzur bulmak istiyoruz. Modernizm, estetik, şıklık, fonksiyonellik gibi kavramlar ise günümüz banyolarının olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Banyo ürünlerinin pazarlamasını kullanıcıların mükemmel bir banyodan beklentileri belirliyor diyebiliriz. Elbette bazı gözlemlerimiz var. Örneğin; banyolarda kullanılacak ürünlerde -bu klozet de olabilir duş başlığı da- seçim yapılırken ‘kullanım kolaylığı” ve “estetik görünüm” gibi özelliklerin yanı sıra özellikle son yıllarda artan çevre bilinci nedeniyle “ne kadar çevreci olduğu” gibi özellikler dikkate alınıyor. Su sarfiyatının yüksek ölçüde yapıldığı banyolarda, tüketiciler için kullandıkları ürünlerin “ne kadar su tasarrufu sağladığı” konusu hızla artan oranda önem taşıyor. Özetle; teknoloji, tasarım ve kaliteyi bir araya getiren modellerin çevre ve sağlık bilincine sahip olup olmadığı da irdelenir hale geldi. Hal böyle olunca pazarlama stratejilerimizi de kullanıcıları bilinçlendirmeye ve onların beklentilerini karşılamaya yönelik geliştiriyoruz.


Dünyada bu trend ve pazarlama şekli nasıl?

Günümüzde dünya bambaşka bir yöne gidiyor ve her şey dijital uygulamalarla zenginleşiyor. Bir ürünü pazarlamaktan çok kullanıcıların beklentilerini karşılamak ve hayal ettikleri banyo tasarımlarını sunmak öncelikli hedefimiz. Ürün odaklı bir yaklaşımla markanızı belli bir noktaya taşıyabilirsiniz ama ürününüzün aynı zamanda görünmeyen bir de vitrini var. O vitrinde tasarımlarınızı kullanıcılara nasıl anlattığınız, nasıl sergilediğiniz ve kullanıcıların banyolarını neye dönüştüreceklerini hayal edebilecekleri mesajlara yer vermeniz gerekiyor. Pazarlama iletişimi de bu noktada devreye giriyor ve pazarlama trendlerini kullanıcıların beklentileri belirliyor diyebiliriz. Bu nedenle doğru strateji ile markayı anlatabilmek oldukça önemlidir.  Ideal Standard markası olarak hem proje hem de perakende de  düşük akış hızına sahip armatür serilerimiz, klozet sifonunda devrim niteliğindeki “aquablade” teknolojimiz ve yenilenen banyo mobilya serilerimiz ve akrilik ürünlerimiz ile kullanıcılara komple banyo çözümleri sunmaktayız. Özellikle 17 desibel sesle çalışan kolay kurulumlu gömme rezervuarlarımız ile banyolardaki sessizlik hakimiyetini sürdürmekteyiz. Özetle; fonksiyonellik ve tasarımı bir arada sunan yenilikçi serilerimiz ile markamızın son tüketiciye ulaşmasında doğru akışı sağlayabilecek tüm iletişim kanallarını kullanmayı özellikle tercih etmekteyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir