Markaların Sponsorluğunda Televizyon Dünyası – Nisan 2016

Geri

İsmail Bayazıt

Sevgili Brand Age okuru,

Markalar toplumdan edindikleri tüm kazanımlara karşı kendilerini topluma karşı sorumlu hissederler. Bu sorumluluk bilinciyle eğitimden çevreye, kültürden sanata pek çok alanda sosyal sorumluluk projeleri yürütürler. Markaların özellikle eğitim alanında yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinin yanında, bilimsel olarak ispatlanan onca olumsuz etkisine rağmen, televizyondaki içi boş programlara sponsor olup reklam vermesi bir çelişki değil mi? Halkımız, Avrupa ortalamasının üzerinde televizyon izlerken, televizyon kanallarımız da primetime’ı dizilere ayırıyor. Eleştirdiğimiz konu, dizilerin ve yarışma programlarının içeriği kadar sürelerinin uzunluğu olunca, bu sürece dolaylı da olsa destek olan markaların nasıl bir pozisyon alması gerektiği sorusu akla geliyor. Bu sayımızda “Televizyon Öldüren Eğlence” başlığında, televizyon programlarının içeriklerine, bu içeriklerin yayın akışındaki sürelerine, topluma ve çocuklara olumsuz etkilerine ve markaların bu süreçteki duruşlarına uzman görüşleri ile yer verdik. Daha eğitimli ve daha temiz bir ekran, yayıncılar kadar markaların da sorumluluğunda. Markaları bu sürece katkıya davet ediyoruz.

23 Nisan hem Türkiye için hem de çocuklar önemli bir tarih. Nisan sayımızda, çocuklara adanan bu tarihe özel olarak, Brand Age’de çocuk dünyasını masaya yatı- ralım dedik. Tüketim trendinin çocuklara doğru kaydığı bu dönemde, çocukların özellikle markalarla olan ilişkisini, markalar diyarındaki krallıklarında zaferi kazanan markaların hangileri olduğunu ortaya çıkarmak istedik ve geniş kapsamlı bir araştırmaya imza attık. Akademetre Araştırma Türkiye geneli kantitatif ve Xsight Araştırma ise kalitatif bir araştırma ile miniklerin o eğlenceli ve yaratıcı dünyasını gözler önüne serdi. Bakalım hangi markalar çocukların kalbini kazanmış…

Bu ay üç önemli etkinlik gerçekleştirildi: Brand Age’in de sponsor olduğu “Uzakrota Turizm ve Pazarlama Zirvesi”, dünyaca ünlü çılgın iş adamı ve girişimci Sir Richard Branson’ın da katıldığı “Inspired 2016 Girişimcilik Zirvesi” ve “Yönetim ve Liderlik Zirvesi”. Nisan sayımızda bu etkinliklere ait haberler ve Brand Age’e özel röportajlar sizleri bekliyor.

Yine dergimizde bu ay, reklamın iyisi bölümünde Şekerbank’ın efsane reklamlarını ve PR bölümünde 1979 yılından bu yana düzenlenen ve Türkiye’nin gururu olan TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’ni inceledik. Ölmeden önce okunması gereken 20 kuramcı bölümünde ise şubat ayında kaybettiğimiz çok değerli bir isim olan Umberto Eco’yu yazdık. Yazı dizimiz Markaların Gizli Simgeleri bölümünde de bu ay Milli Piyango’nun simgesi Güvercin ile mistik bir yolculuğa çıktık.

Yapay Zeka ve Siber Uzay haberinin yanı sıra çok değerli yazarlarımızın yazıları ve daha pek çok marka ve iletişim başlığındaki konular sizleri bekliyor.

Keyifli okumalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir