Kadınlara adanan projeler

Geri

Elif Tütüncü

Markaların; kadınların toplumsal ve iş hayatındaki konumunu eşit durumuna getirmek, onlara istihdam yaratmak, onların emeklerinin ve hayallerinin hayat bulmasını sağlamak amacıyla yaptıkları projeler yıllardır başarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Biz de bu projeler arasından öne çıkmış olanlara göz attık.

Bir gün değil her gün ‘Önce Kadın’

Vodafone & Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Kadınlara yönelik yaptığı sosyal sorumluluk faaliyetleriyle daima gündemde olan Vodafone, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da desteği ile ‘’Önce Kadın’’ başlığı altında kadına yönelik tüm ürün, servis ve projelerini tek çatı altında topladı. ‘Önce Kadın’’ programı ile mobil iletişimin gücünü kullanarak 624 bin kadının sosyal ve ekonomik hayata tam katılımına destek sağladı. Soma’da Önce Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi ile 370, Girişimcilikte Önce Kadın programı ile de 10 ilde 10 binden fazla kadına kendi gelirlerini yaratma imkânı sunan Vodafone, Kırmızı Işık uygulaması sayesinde ise yaklaşık 300 bin kadının şiddete karşı güvencesi oldu. Proje kapsamında Vodafone tarafından hayata geçirilen projelerle kadınları bilgilendirme ve kendilerini güvende hissetmeleri sağlanıyor.

Gönül Ağacı

Petrol Ofisi & Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

El işlerini ekonomik bir kaynağa dönüştürmek isteyen kadınların emeklerini değerlendirmek üzere Petrol Ofisi tarafından Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliği ile hayata geçirilen “Gönül Ağacı” Projesi 2014 yılından itibaren sürüyor. İstihdama katılım güçlüğü yaşayan kadınlara destek vermeyi ve bu konuda kurumsal ve toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan proje; aynı zamanda geleneksel Anadolu el sanatlarından izler taşıyan el işlerini destekleyerek üretim sürekliliği sağlamayı da hedefliyor. Kasım 2016 itibariyle online satış siteleri üzerinden de mükemmel tasarımlara sahip Gönül Ağacı ürünlerine kolayca ulaşabilir, ürünleri satın alarak bu güzel projeye destek verebilirsiniz.

Her Kızımız Bir Yıldız

Mercedes Benz & Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Mercedes-Benz “Her işin başı eğitim” prensibini benimseyerek sürdürdüğü çeşitli sosyal sorumluluk çalışmaları ile uzun yıllardır ülkemizin çağdaş geleceğine katkıda bulunuyor. Toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınmasını hedefleyen Mercedes-Benz; ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte ‘’Her Kızımız Bir Yıldız’’ projesini gerçekleştiriyor. Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra yan sanayi firmaları, bayiler ve çalışanlarının da desteğiyle 56 ilde 3950 kızımıza ulaşan Her Kızımız Bir Yıldız projesi sayesinde 1933 bursiyer meslek lisesinden mezun oldu, 765 bursiyer üniversite sınavını kazandı, 360 bursiyer üniversite bursu aldı ve 147 bursiyer üniversiteden mezun oldu. Mezunlarından 22’si Mercedes-Benz Türk bünyesinde çalışıyor.

#HeForShe

Birleşmiş Milletler & Koç Holding

Birletmiş Milletler geçtiğimiz yıl kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı için bir kampanya başlattı. ‘Erkeğin desteği olmazsa ayrımcılık da son bulamaz’ mantığıyla yola çıkılan projenin sloganı ‘He for She’ yani ‘Kadın için erkek’. Kampanya kadınların ekonomide ve sosyal hayatta güçlenmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşılırken yalnızca kadınların değil erkeklerin de desteği ve kadınlarla dayanışma içinde olmaları isteniyor. Kampanya kurucusu olan UN Woman Derneği, kampanya yüzü olarak yola popüler oyuncu Emma Watson ile çıktı. Kampanya 2015 itibariyle Koç Holding öncülüğünde ‘Kadınsız toplum, yarınsız toplum’ mottosuyla Türkiye’de de başlatıldı. Kampanyanın tanıtımında konuşan merhum Mustafa Koç, ‘’Kadınların önemli pozisyonlarda yer almaları, ön yargıların yıkılması için büyük önem taşıyor’’ dedi.

Kökü Sende

Enerjisa & Kanserle Dans Derneği

Enerjisa’da çalışan 12 kadın gönüllünün 2015 yılında hayata geçirdiği ‘’Kökü Sende’’ Projesi, hem kemoterapi nedeniyle geçici saç kaybı yaşayan kadınlar için saç bağışı, hem de bağışçı ve bağış alan kadınlar arasında bir ‘moral ağı’ kurulması amacıyla “Rapunzel’in Askerleriyiz” sloganıyla başlatıldı. Proje, yalnızca bağışçılardan gelen gerçek saçlardan yapılan perukları hiçbir ücret talep etmeksizin ihtiyaç sahibi kadınlara ulaştırıyor. 20 Nisan 2016’da ilk bağışçının gönderdiği saçlarla başlayan kampanya, projeye destek olan Kanserle Dans Derneği’nin de katkılarıyla yüzlerce kişiye ulaştı.

Ekonomiye Kadın Gücü

Turkcell, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı & Türkiye İsrafı Önleme Vakfı

Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikrokredi Programına destek vererek “Ekonomiye Kadın Gücü” projesiyle 150 bin dar gelirli kadının hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı oldu. 2003 yılından beri birçok kadının kendi ayakları üzerinde durmasını destekleyen program kapsamındaki kadınlar hayallerini gerçekleştirme imkanı buluyor. Türkiye’nin her noktasında 500 liradan 15 bin liraya kadar kredi alarak ailesine bakan, kendini geliştiren, ekonomiye katılan binlerce kadın güçlenerek kendi ayakları üzerinde duruyor. Program kapsamında kadın girişimcilerin eğitim, pazarlama, teknoloji alanında kendilerini geliştirmelerine destek olunuyor. Aldıkları mikrokredi ile nakit ihtiyacını karşılayan kadın girişimciler, Turkcell’in verdiği eğitim ile de profesyonel girişimci olma yolunda aşama kaydediyor.

Kadın İçin Teknoloji

TeknoSA & Habitat Derneği

TeknoSA ve Habitat Derneği ortaklığında Kadın için Teknoloji projesi 2009 yılında uygulanmaya başlandı. Türkiye’nin kalkınmasında ve toplumun gelişiminde kadınların rolünün önemine inanan TeknoSA ve Habitat Derneği, kadınlara ücretsiz bilgisayar eğitimi vererek teknoloji ile yakınlaştırmayı hedefliyor. Eğitimler ile kadınların teknolojiyi etkin kullanmasını sağlayarak, kişisel gelişimlerine, kültürel ve sosyal yaşamlarına katkıda bulunmak amaçlandı. Proje kapsamında kadınlara verilen ücretsiz bilgisayar eğitim programı içerisinde bilgisayar kullanım alanları ve temel kavramları, internete giriş, e-posta gönderimi, Microsoft Word, Excel ve Powerpoint programlarının genel uygulamaları işleniyor. Ayrıca, kadınların ilgi duydukları sosyal medya gibi konular da eğitim içeriğinde yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir