İş Sanat’tan 17. sezona dinamik başlangıç

Geri

İş Sanat, kapılarını 5 Kasım’da Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, genç sanatçılar Gülin Ataklı (obua), Doğukan Kuran (bariton)ve Ayşe Şenoğul (soprano) ile açıyor

İş Sanat’tan 17. sezona dinamik başlangıç

İş Sanat 17. sezonunda izleyicilerini Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve ülkemizin yetiştirdiği üç yetenekli genç sanatçı ile selamlayacak. İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisindeki üstün performansıyla hafızalara kazınan ve geçtiğimiz yıl Meriç Soylu ödülüne layık görülen genç sanatçı Gülin Ataklı obuasıyla, bariton Doğukan Kuran ve soprano Ayşe Şenoğul da seslendirecekleri eserlerle kulaklarınızın pasını silecek.

Obua eğitimine 11 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Gülin Ataklı, 2015 yılında Bulgaristan’da XI. Uluslararası Avusturya ve Alman Müziği Yarışması’nda birincilik ödülüne ve İtalya’da düzenlenen 25. Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması ‘Citta’ di Barletta’da birincilik ödülüne layık görüldü. Ataklı, aynı yıl Hochschule für Musik und Theater Münih’te, “döneminin en iyi obuacısı” Prof. François Leleux’nün sınıfına kabul edildi. 1991 İzmir doğumlu genç sanatçı Doğukan Kuran, şan eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda aldı. 4. Ulusal Genç Solistler Yarışması, Sedat- Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı Uluslararası Şan Yarışması ve 6. Ulusal Genç Solistler Yarışması’ndan ödüller aldı. Dünyanın en iyi müzik okullarından biri olan Amerika Philadelphia-Curtis Institute of Music’e tam burslu olarak kabul edilen Kuran, New York’taki “Chautauqua Opera Young Artist” programına da davet edildi. 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı birincilikle kazanan Ayşe Şenoğul ise, 2011 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Alsancak Rotary Kulübü’nün düzenlediği 4. Ulusal Genç Solistler Yarışması’nın üniversite kategorisinde birinci oldu. 2012 yılında Graz’da düzenlenen 18. Ferruccio Tagliavini Singing Competition’da finalist olan Şenoğul, dinleyicilerin oylarıyla belirlenen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nda elde ettiği birincilik ödülünün yanı sıra Polonya Ulusal Operası’ndan misafir sanatçı olarak davet aldı.

Londra’daki BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan BİFO’nun olgun yorumlarıyla övgü toplayan genç sanatçılara eşlik edeceği konserin repertuvarını Verdi, Rossini, Cimarosa, Donizetti, Borodin ve Korsakov’un eserleri oluşturuyor. Sezona taptaze bir soluk getirecek konser 5 Kasım, Cumartesi akşamı İş Sanat’ta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir