İngilizceye yeni bir terim eklendi: Sheeple

Geri

Köklü sözlük üreticisi Merriam-Webster‘ın internet sitesine yeni bir sözcük eklendi. ‘Sheeple‘ (koyunsan) sözcüğü, sheep (koyun) ve people (insanlar) sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir terim. Kelimenin anlamı ise ‘kolayca etkilenen kişi‘.

Koyunların çobanlar tarafından güdülmesine ve sürü psikolojisi ile hareket etmesine gönderme olarak kullanılan terim son dönemde özellikle ABD’de oldukça popülerleşti. Siyasi tartışmalarda bir hakaret olarak da kullanılan kelime, ülkemizde ‘koyun’ kelimesinin günlük konuşmada ‘kolay aldatılan kişi’ anlamında kullanılmasına benziyor.

Örnek: Apple hayranları

Merriam-Webster’ın örnek olarak sunduğu cümle ise Apple ürünlerini seven kişileri kızdırabilir. Kolay etkilenen kişilere örnek olarak Apple hayranlarını gösteren sitede şu örnek cümleye yer verildi: “Apple çok fazla pil gücü tüketen iPhone cihazları için bir kılıf geliştirdi. Koyunsanlar 99 Dolar’a satılan, kamburlu bir görünüme sahip bu kılıfı seve seve satın alacaktır.”

Eğer iPhone’un bu şarj özellikli kılıfını satın aldıysanız, sözlüğe girdiniz. Haberiniz olsun. Belki bu pek de övünülecek bir başarı sayılmaz ama üzülmeyin. Neticede hepimiz bazı şeylere, kolayca kandırılabilecek kadar hayranlık duyabiliyoruz.

Haberin Kaynağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir