Hollanda’da yatırımcı olmanın 8 avantajı

Geri

8 binden fazla uluslararası şirketin bulunduğu, yatırım yapmak için dünyadaki en avantajlı ülkelerden birisi olan Hollanda’nın yatırımcılara sağladığı avantajlar iştah kabartıyor. Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) ise ülkede iş yapmak isteyenlere ilk adımdan son adıma kadar destek veriyor ve markalara sağlıklı yatırım yapabilme imkanı tanıyor.

NFIA_Ulke Muduru_Arife Karaosmanoglu

Hollanda… Dünyada iş yapılacak en iyi yerlerden birisi. Ülkeye 8 binden fazla uluslararası şirket yatırım yapıyor. Ülke, Bloomberg’in “İş için En İyi Ülkeler” sıralamasında Avrupa 8’incisi konumunda. Üstelik kapıları sadece büyük ve lider markalara değil KOBİ’lere de açık. Hollanda’ya yatırım yapmanın avantajları çok. Ancak en başta gelen 8 avantajı şöyle sıralayabiliriz:

Stratejik konum: Avrupa’nın en karlı tüketici pazarlarının yüzde 95’ine Amsterdam veya Rotterdam’dan en fazla 24 saat mesafede olması sayesinde Hollanda, Avrupa pazarları için mükemmel bir sıçrama tahtası.

GSYİH’in yarısı yabancı yatırımlardan: DHL’in Küresel Bağlantılılık Endeksi’nde 1 numara olan Hollanda, rekabetçi bir uluslararası ortama sahip olduğu gibi, 8 bini aşkın yabancı şirkete de ev sahipliği yapıyor. Hatta Hollanda’nın GSYİH’nın yüzde 50’si yabancı kaynaklardan geliyor.

Birinci sınıf deniz ve hava limanları: Dünyada genel lojistik performansı anlamında 2’inci sırada yer alan Hollanda’da, birinci sınıf limanlar ve havalimanları, geniş bir demir ve karayolu ağı ile Avrupa’nın kalite bakımından ikincisi olan geniş bant ağı bulunuyor.

İnovasyon ve Ar-Ge teşvikleri: Hollanda; yatırım dostu kurumsal gelir vergisi sitemi, işbirliğine açık vergi makamları, son derece cazip inovasyon ve Ar-Ge teşvikleri ile yüzde 20-25’lik rekabetçi kurumsal gelir vergisi oranıyla uluslararası şirketler için Avrupa’nın en cazip ülkeleri arasındadır.

Yetkin ve gelişmiş iş gücü: Hollanda’nın yüksek eğitimli iş gücü birçok yetkinlik alanında Avrupa’da üretkenliğin hızını belirliyor. Ayrıca Hollandalıların yüzde 90’ı, uluslararası iş dünyası, bilim ve teknolojinin ortak dili olan İngilizceye hâkim.

Hayalleri gerçeğe dönüştürüyor: Küresel İnovasyon Endeksi’nde 4’üncü sırada yer alan Hollanda’da ürünlerinizi test edebileceğiniz cazip bir pazar, rahat uyum sağlayan tüketiciler ve açık bir kültür bulunmakta. Yaratıcı yetenek bağlamında dünyanın en fazla kültürü bir arada bulunduran merkezlerinden biri olan Hollanda, en basit ifadeyle fikirleri hayata geçirmek için muhteşem bir yer.

Hızla büyüyen sektörler: Gücünü üstün araştırma enstitüleri ile akademi, endüstri ve devlet arasındaki kamu-özel sektör ortaklıklarından alan Hollanda; tarım-gıda, bilgi teknolojileri, kimyasal, yüksek teknoloji sistemleri, yaşam bilimleri, sağlık ve yaratıcılık gibi hızla büyüyen sektörlerinin gelişimini artırmak için sınır ötesine bakma konusunda zengin bir geleneğe sahip.

En mutlu 7’inci ülke: Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyadaki en mutlu 7’inci yer olan Hollanda’da hayat standardı yüksekken, yaşama maliyeti, başlıca Avrupa ülkelerinin çoğuna göre daha düşük.

Kapıyı açacak olan anahtar: NFIA

Tüm bu avantajlardan yararlanmak için markaların Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) ile işbirliği yapması yetiyor. Hollanda’ya işini taşımak, yatırım yapmak isteyenlere yardımcı olan NFIA, yabancı yatırımcılara ücretsiz, gizlilik ilkesine tabi sürekli destek hizmeti sunuyor. Yatırımcılara uygun ortaklarla keşif çalışmaları yapan ve toplantılar düzenleyen NFIA, vergi, kamu ve izin usulleri, yer seçenekleri ve iş çözümleri konularında da kapıyı açacak anahtar gibi çalışıyor ve markalara danışmanlık hizmeti sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir