Gündüz, Işık, Gece Sergisi İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde Açılıyor

Geri

GÜNDÜZ, IŞIK, GECE SERGİSİ 18 EKİM 2016 TARİHİNDE İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ’NDE AÇILIYOR.

TEPTA Aydınlatma’nın 25. Yılı onuruna hazırlanan ve  küratörlüğünü aydınlatma alanındaki öncü isimlerden Ulrike Brandi’nin üstlendiği sergi, üç ay süresince izleyici ile buluşacak ve 22 Ocak 2017 tarihinde son bulacak.

1991 yılında, aydınlatmanın sanatsal ve estetik boyutuna olan ilgi sonucu kurulan TEPTA Aydınlatma, 2016’da 25. Yılını kutluyor. TEPTA bu çerçevede Türkiye’de ilk kez düzenlenecek bir ışık sergisine imza atıyor: “Gündüz, Işık, Gece”. İstanbul Modern Sanat Müzesi geçici sergi alanında yer alacak “Gündüz, Işık, Gece” sergisi 18 Ekim 2016-22 Ocak 2017 tarihleri arasında izlenebilecek.

Temsilcisi olduğu tasarım odaklı markalar ile alanında öncü mimar, tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren, TEPTA’nın 25. Yılını kutladığı bu özel serginin küratörlüğünü Almanya’dan UBL ve Brandi Institute’un kurucu direktörü, ışık tasarımcısı Ulrike Brandi üstlendi.

Brandi’nin farklı saatler ve hava şartları altındaki ışıkları ile değişerek bambaşka duygulara bürünen İstanbul’un atmosferinden esinlendiği sergi için davetli katılımcıların “doğal ışık” kavramına yoğunlaşması istendi. Küratörün çağrı metninde yer alan konsept, katılımcıların “doğal ışığı” yeniden düşünerek yorumlamalarına olanak sağladı.

Doğanın ışığı bizim günlerimize, gecemize yani tüm hayatımıza öncülük eder.  Bizi sağlıklı ve mutlu kılar, çevremizi deneyimlememizi sağlar. Farklı atmosferler algılamamıza sebep olur. O halde tasarladığımız yapay ışık alanlarında neden gün ışığından daha çok şey öğrenmeyelim?

Doğal ışığı taklit etmekten değil, ondan ilham almanın peşinde olalım.”

Bu sergi, belirtilen kavramsal metin çerçevesinde şekillenen ve TEPTA’nın 25 yılına özel olarak tasarlanarak üretilen aydınlatma odaklı özgün işlerden: çeşitli yerleştirmeler ve ışık nesnelerinden oluşuyor. Eserleri hayata geçiren mimar, tasarımcı ve sanatçılar ile işbirliğinde bulundukları firmalar şöyle:

Tasarımlarında başta ipek olmak üzere tekstil malzemesini yenilikçi bir anlayış ve şiirsel bir estetik ile sunan Aqua firması ile mimarlar Melkan Gürsel ve Murat Tabanlıoğlu birlikte çalıştı.

Çek topraklarının geleneksel cam işçiliğini çağdaş yorumlarla buluşturarak dünya çapında büyük ün kazanan Lasvit firması ile mimar Emre Arolat işbirliğinde bulundu.

Tasarımcı Tanju Özelgin, cam üretiminin sınırlarını zorlayan tasarımı ile, mimar Önder Kaya ışık kaynağına dikkat çeken nesnesi ile ve mimar Bilgehan Şenel de, İstanbul’un kentsel gelişimine ve inşaat yoğunluğuna odaklanan yerleştirmesi ile TEPTA markası için özel işler yarattı.

Hollanda’dan Brand van Egmond adına mimar William Brand ve Catellani & Smith adına, İtalyan sanatçı Enzo Catellani de ışık nesneleri ve yerleştirmeleri ile sergide yer alıyorlar.

Davetli sanatçılardan biri çalışmalarını Los Angeles’ta sürdüren medya sanatçısı Refik Anadol. Anadol’un ışık ile algoritmayı birleştiren bir yerleştirmesi davetlilere sunulacak. Diğer sanatçı ise, iGuzzini firması ile işbirliğinde bir ışık nesnesine imza atan sahne tasarımcısı Christine Brandi.

Sergi süresince sergi katılımcıları ile gerçekleştirilecek bir sohbet programı ve üretim süreçleri başta olmak üzere, aydınlatma alanındaki filmlerden oluşan bir film gösterimi programı da izlenebilecek. Film programı 5-6 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul Modern Sinema programı kapsamında izleyicilerle buluşacak.

TEPTA Aydınlatma 25. Yılı onuruna sergi eserlerini de içeren bir de kitap hazırlıyor. Grafik tasarımı Yeşim Demir tarafından gerçekleştirilen bu kitapta, eserlerin tasarım süreçlerinin yanısıra, farklı mimar ve tasarımcıların aydınlatma alanındaki yazılarına da yer verilerek bu alanda bir kaynak eser oluşturulması hedeflendi.

Hazırlıkları on ay boyunca sürdürülen bu sergi İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mekan desteği ile gerçekleştiriliyor.

Küratör hakkında:

1957 doğumlu olan Brandi, Hamburg’da başta Dieter Rams gibi öncülerden ders almış bir endüstriyel tasarımcı. Londra ve Rotterdam gibi kentlerin aydınlatma master planları, British Museum, Hamburg Filarmonisi, Mercedes-Benz Museum gerçekleştirdiği aydınlatma projelerinden bir kaçı. Halen kendi şirketinde yöneticilik yapan, bir yandan da kurucusu olduğu aydınlatma enstitüsünde dersler veren Brandi, kendi alanında öncü bir figür.

www.brandi-institute.com

www.ulrike-brandi.de

SERGİ Künyesi:

Mekan: İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul

Açılış Tarihi: 18 Ekim 2016

Sergi Küratörü: Ulrike Brandi, Almanya

Kuratör Asistanı: Tülay Özmüs, UBL, Almanya

Proje Koordinatörü: Özlem Yalım, TEPTA Stratejik Marka Direktörü

Katılımcılar:

Melkan Gürsel, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık

Murat Tabanlıoğlu, Mimar, Tabanlıoğlu Mimarlık

Emre Arolat, Mimar, EAA

Bilgehan Şenel, Mimar

Önder Kaya, Mimar, Öncüoğlu Mimarlık

Tanju Özelgin, Tasarımcı, TO Studio

William Brand, Mimar, Brand van Egmond, Hollanda

Enzo Catellani, Sanatçı, Catellani & Smith, İtalya

Refik Anadol, Medya Sanatçısı, Amerika

Christine Brandi, Sahne Tasarımcısı, Avusturya

Aqua Creations, İsrail

Lasvit, Çek Cumhuriyeti

iGuzzini, İtalya

Catellani & Smith, İtalya

Brand van Egmond, Hollanda

TEPTA hakkında:

Tepta Aydınlatma 1991’den beri mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. Tepta Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası montaj ve bakım servislerine kadar yaygındır. Tepta, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

Tepta’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı, gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekanlardan dış mekanlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Sergilenen tek bir mücevherin aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için en uygun ürünlere ve en iyi hizmete Tepta’da ulaşmak mümkündür.

Tepta böylesine geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini 25 yıldır temsilcisi olduğu iGuzzini’nin yanısıra alanında önde gelen 30’dan fazla Avrupa merkezli şirketin Türkiye temsilcisi olarak gerçekleştirmektedir. Tasarım ve kaliteleriyle öne çıkan bu markalardan bazıları, Simes, Leucos, Studio Italia Design, Lasvit, Brand van Egmond, Catellani & Smith, Aqua, Linealight ve Terzani’dir. 30.000’den fazla ürün çeşidine sahip olan Tepta’nın 1.Levent’teki 4 katlı mağazasında bu yelpazenin çarpıcı örnekleri sergilenmektedir.

Bütün bunların yanında Tepta’nın sunduğu hizmetler arasında özel üretim ürünler de bulunmaktadır. Projelerin bütünlüğünün öncelikli olduğu durumlarda, mimar – elektrik mühendisi – kullanıcı üçgeninin istekleri doğrultusunda teknik, estetik ve ekonominin birleştikleri en uygun noktayı gerçekleştirdiği üst kalitedeki üretimlerde sağlayan Tepta, bu özelliği ile gerek yurt içinde gerekse yurt dışında iyi, hızlı ve güvenilir bir çözüm ortağıdır.

Bugüne dek gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok projeye imza atmış olan TEPTA ‘nın önde gelen projelerinin arasında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, 3. Ahmet Çeşmesi, Bakü Mugam Evi Müzesi, Bakü Haydar Aliyev Müzesi,  Haydar Aliyev Parkı, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanları, Amerikan Konsolosluğu, Van Kalesi, İKSV, ARTER, SSM, The Seed, İznik Vakfı, Acıbadem ve Liv Hastaneleri, İzmit ve Kayseri saat kuleleri, Edirne Muradiye Camii, Edirne Selimiye Camii peyzaj aydınlatması, Azerbaycan Şemkir Kilisesi ve Şemkir Şehir Parkı gibi ilgi çekici işler de bulunuyor. TEPTA kuruluşundan bu yana İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin aydınlatma sponsorluğunu üstleniyor.

İstanbul, Antalya, Bursa, Bodrum ve İzmir’de satış noktaları bulunan Tepta’nın, yurt dışı çalışmaları Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Romanya, Libya, Suudi Arabistan gibi ülkeleri kapsamaktadır. Temsilcisi olduğumuz markalar ve referans projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz: www.tepta.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir