Görme engelliler için ”Sesli Soru Bankası” projesi hayata geçiyor

Geri

 

Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’ sosyal sorumluluk proje fikirleri yarışmasında derece alan bir proje daha hayata geçiyor. Yarışmanın 2016 yılı Eğitim kategorisi birincisi olan ve Gazi Üniversitesi’nin görme engelli bir öğrencisi tarafından hazırlanan “Sesli Soru Bankası” projesi ile görme engellilere eğitimde fırsat eşitliği ilkesi kapsamında mesleki ve akademik eğitim ortamları oluşturmak hedefleniyor. İlk aşaması tamamlanan projede bugüne kadar toplam 1600 sorudan oluşan 10 YGS deneme testi seslendirildi, 2 bini aşkın görme engelli öğrenci üniversite sınavlarına bu seslendirilmiş kaynaklarla hazırlanmaya başlayacak.

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk konularında farkındalıklarını ve toplumsal sorunlara karşı duyarlılıklarını artırmak amacıyla düzenlediği sosyal sorumluluk yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in üçüncü dönem Eğitim kategorisi birincisi ‘Sesli Soru Bankası’ projesi hayata geçiyor.

Güncel YGS ve LYS kaynaklarının seslendirilerek, görme engellilere hizmet veren kütüphanelere gönderilmesiyle, üniversite sınavlarına hazırlanan görme engelli öğrencilerin çalışmalarına katkıda bulunmayı hedefleyen proje, ‘Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED)’ ve ‘İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Engelsiz Bilgi Merkezi (İÜ KDDB EBM)’ ortaklığıyla hayata geçiriliyor. Proje kapsamında KKB’nin gönüllü çalışanları tarafından seslendirilen kaynaklar, EGED ve İÜ KDDB EBM tarafından kütüphanelere iletilerek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşacak. Projenin ilk aşamasında 10 YGS deneme testinin içerisindeki 1600 soru gönüllü KKB çalışanları tarafından seslendirilerek, paydaşlar ortaklığıyla 2 bini aşkın görme engelli öğrenciye ulaştırılıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir