Filli Boya Bilim Kampı’nda Çocuklar Bilimsel ve Sanatsal Disiplinleri Deneyimleme Fırsatı Yakaladı

Geri

Filli Boya’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği, TÜBİTAK- TÜSSİDE ve akademisyenlerin desteği ile maddi olanakları sınırlı çocuklar için hayata geçirdiği “Bilim Kampı” projesinin 3. etabı sona erdi. Filli Boya, projede maddi olanakları sınırlı çocukların akademik ve psikolojik gelişimine destek verecek bir dizi eğitim ve bilimsel etkinlikle, onların hayata daha donanımlı hazırlanmalarına olanak sağlıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği, TÜBİTAK- TÜSSİDE ve akademisyenlerin desteği ile akademik alanda başarılı olma potansiyeli olan çocuklara bilimsel bakış açısı kazandırmayı, kendilerine olan güvenlerini desteklemeyi ve geleceğe umutla bakmalarını sağlamayı amaçlayan “Filli Boya Bilim Kampı” projesinin üçüncü ayağı sona erdi. 01 – 12 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleşen kampta, 13-14 yaş grubu çocukların akademik ve psikolojik gelişimine destek verecek eğitim ve uygulama çalışmaları yapıldı.

1470734448_Filii_Boya_Bilim_Kamp___2

Projenin 3. etabında çocuklar, Ulusal Metroloji Enstitüsü, Malzeme Enstitüsü, Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Sismolojik İzleme Deprem Eğitim Merkezi, Gıda Enstitüsü gibi kurumlarda çalışan bilim insanlarını gözlemleme şansı yakaladı.

TÜBİTAK MAM enstitülerinin yanı sıra, İzmit Bilim Merkezi’ni de ziyaret eden çocuklar, kamp boyunca deprem, gıda, DNA izolasyonu ve DNA zinciri, petrol, mineraller, biyoteknoloji, yazılım, kodlama, fizik kuralları, kimya, model uçak yapımı, yaratıcı çalışmalar gibi birçok farklı alanda kazanımlar elde etme fırsatı yakaladı. Kampın son günü ise çocuklar, sanatsal yönlerini ortaya çıkarmak ve hayal güçlerini harekete geçirmek amacıyla kendi kamp afişlerini tasarladı.

1470734448_Filii_Boya_Bilim_Kamp___4

Modellemesiyle Türkiye’de Bir İlk

Filli Boya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK TÜSİDE işbirliği ile gerçekleştirilen ve modellemesiyle Türkiye’de bir ilk olan bu projede, ailelerinden uzaklaştırılmadan desteklenen akademik başarısı yüksek çocukların gözlem, keşif, sorgulama, problem çözme ve model oluşturma becerilerini geliştirmesini hedeflemektedir. Bilim Kampı’nda çocuklar, söz konusu becerileri kullanarak farklı disiplinlerin nasıl bir arada çalıştıklarını deneyimlerken, günlük yaşamlarındaki sorunların bilimsel tekniklerle nasıl çözümleneceğine ilişkin çalışmalar yapıyor.

1470734451_Filli_Boya_Bilim_Kamp___Afis

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir