Farklı göz bozuklukları, geliştirilen tek bir elektronik gözlükle çözüme kavuşuyor

Geri

Normalde görme bozukluklarına çözüm olarak ya ameliyat olmanız ya da gözlük, lens gibi seçenekler arasından tercih yapmanız gerekiyor ama artık durum biraz farklı olabilir.

Utah Üniversitesi‘nde çalışmalarını devam ettiren bilim insanları ve Utah Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Carlos Mastrangelo, geliştirdiği yeni gözlük sayesinde farklı göz hastalıklarına, tek bir gözlükle çözüm üretmeyi planlıyor.

Daha önce çeşitli şirketler tarafından bu alanda çalışmalar yapılmış; ancak sonuç alınamamıştı. Son olarak GoogleNovartis ile birlikte otomatik odaklama yapabilen lensler için çalışmalara başlamış; ancak test aşamasına kadar taşıyamamıştı. Utah Üniversitesi bu anlamda en net ilerlemeyi gerçekleştiren taraf oldu ve bir ilke imza atmayı başardı.

Geliştirilen elektronik gözlük ilk bakışta görsel olarak tatmin edici bir görüntü sunmasa da, göz bozukluğu yaşayan kişilere büyük bir kolaylık sunuyor. Ağırlığı ve görüntüsüyle ilk etapta olumsuz bir izlenim bırakan gözlük, birçok farklı görme bozukluğuna çözüm sunuyor.

Gözlüğün istenen şekilde ayarlanabilmesi için lenslerin arasına gliserin yerleştiren ekip, lenslerin uzaklık fark etmeksizin, otomatik odaklanabilmesi için kızılötesi mesafe ölçen bir sistem ve pil kullandı.

Göz numaranızın ilerlemesi veya gerilemesi durumunda akıllı telefonlarınız aracılığıyla gözlüğünüzün ayarlarını isteğinize bağlı olarak değiştirebiliyorsunuz. Şimdilik prototip olan elektronik gözlüğün tasarımının yenilenmesinden sonra birçok kişinin hayatına olumlu anlamda etki edeceğe benziyor.

Kaynak: Ontrava

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir