66 Sayı : DEV MARKALAR AYAĞA DÜŞTÜ!

Geri

 

Dünyanın en pahalı ayakları sahada, markalar ise en pahalı ayaklarda savaşıyor.

Dün gece üst kattan gelen “Ulan öyle mi vurulur o topa” çığlığının hemen ardından kanalları hızla zaplayıp, Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın maçı acaba hangi kanalda diye aramaya başladım. Öyle bir maç bulamadım tabii ki haliyle. Zaten büyük bir online ulusal gazetede çalışıp bu konudan habersiz olmam pek de mümkün değildi. Ama zap yaparken Meksika-İspanya maçıyla karşı karşıya kaldım. Başka hiç bir kanalda da maç yoktu o saatte. Yani üst komşu, milli moda muhtemelen İspanya veya Meksika tarafından geçmişti. İki yabancı futbol takımı arasında yapılan bu maçta sanki fanatiği olduğu Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor veya Türk Milli Takımı’nın maçını izliyormuş gibi gelen bu çığlıklar, bağırışlar, önce biraz tuhaf gibi geldiyse de aslında bütün dünyada milyonlarca futbol fanatiğinin sırf futbol nedeniyle bu durumda olduğunu düşünmeye gerek bile kalmadı.

Gece yarısına kadar uykusuz bırakan 90 dakikalar, şu anda muhtemelen IŞİD’in Kuzey Irak terörü kadar iliklerimize işlemiş ve gündemimizin başköşesine oturmuş durumda.

Dünyanın en pahalı futbolcuları ayaklarına aldıkları Brazuca’yla (2014 Brezilya Dünya Kupası’nın resmi futbol topu) hünerlerini gösterip, diğer büyük dünya devleriyle sert bir savaş içerisinde.
Son yapılan araştırmaya göre bu savaşta her biri ayrı bir cephe yaratmış ülkelerin “ayaklı gücünün” toplam piyasa değeri ise 6.5 milyar Euro, yani bugünkü Euro/TL kuruyla 19 milyar TL seviyesinde.

Yaptıkları savaşın hitap ettiği kitle ise dünya çapında tam 3.2 milyar kişi. Yani çok basit bir tanımlamayla, 3.2 milyar kişinin eğlenmesi için dünyanın en pahalı ayakları birbiriyle kapışıyor.

Rakamlar böyle olunca haliyle bütün dünyanın ilgi odağı da bir aylık bu savaş oluyor. Dünyaca ünlü yatırım bankaları bile 2014 Dünya Kupası tahminleri yaptı. Örneğin Goldman Sachs ekonomistlerine göre bu savaşın kazananı Brezilya olacak.
Goldman Sachs’ın tahminine İtilaf Devletleri dersek, İttifak Devletleri’nin sözcüsü ise ING Bank ekonomistleri oldu. ING ekonomistlerine göre ise İspanya dünyayı dize getirecek.

Hayırdır inşallah. Sahada futbol oynanıyor, izleyen için normalde 11’e 11 oynanan bir spor aktivitesi için yatırım bankaları raporlar yayınlayıp bir de üzerine şampiyon ilan ediyor.
Normal şartlar altında bir hisse senedi için fiyat tahmin ederken bile “ceteris paribus” diyerek yanılma payına karşı açık kapı bırakan yatırım bankaları, üstelik bu tahminleri çok kesin dillerle yapıyor.

Aslında buna ilk başta şaşırsanız bile sonrasında aslında akla hemen şu slogan geliveriyor: Futbol asla sadece futbol değildir.

Aşağıdaki piyasa değerlerinin ötesinde arka planda çok daha küresel bir savaş yaşanıyor: Markalar savaşı.
Ve bu savaşın çok ciddi de bir parasal karşılığı var. Dahası bu gizli savaşta yer alanların milli hiçbir güdüleri de yok.

İŞTE 2014 BREZİLYA DÜNYA KUPASININ EN PAHALI MİLLİ TAKIMLARI VE MİLLİ TAKIMLARIN PİYASA DEĞERLERİ:

MİLLİ TAKIM PİYASA DEĞERİ (Milyon Euro)

İSPANYA  675

ALMANYA  609

BREZİLYA  507

FRANSA  453

ARJANTİN  410

BELÇİKA  378

İNGİLTERE  362

İTALYA  350

PORTEKİZ 322
URUGUAY  236

HOLLANDA  225

KOLOMBİYA  225

HIRVATİSTAN  210

RUSYA  200

İSVİÇRE  193

ŞİLİ  152

FİLDİŞİ SAHİLİ  132

KAMERUN  127

BOSNA HERSEK  121

JAPONYA  106

GANA  104

MEKSİKA  104

YUNANİSTAN  87

NİJERYA  81

ABD  63

CEZAYİR  62

EKVADOR  57

GÜNEY KORE  56

KOSTA RİKA  32

AVUSTRALYA  24

HONDURAS  23

İRAN  23

Örneğin yukarıda anlattığım iki yatırım bankasının tahminlerini düşünürsek, Goldman Sachs’a göre savaşı kazanan Nike, ING’ye göre ise savaşın galibi Adidas olacak.
O niyeymiş demeyin. Çünkü Nike, Adidas ve Puma gibi spor markaları, sahada yaşanan rekabeti aratmayacak bir dünya savaşı içerisinde. Üstelik bu savaşta Nike markası, Adidas’ı sallayacak sayıda cephe kazanarak bu Dünya Savaşı’nın MVP’si (en değerli oyuncusu) olma hakkını çoktan kazanmış durumda.  Nike dünya kupaları tarihinde ilk kez sponsor olduğu milli takım sayısında Adidas’ı geçmiş durumda.

Adidas ve Nike’ın, Dünya Kupası rekabetinin büyüklüğü ise 3.2 milyar kişi. 3.2 milyar kişiye 32 milli takımın forma sponsorluğu üzerinden reklam yapılıyor şu sıralar.
Bu rekabette 10 milli takımla sahada boy gösteren Nike’a karşı 9 milli takımla savaşa 1-0 yenik başlayan Adidas’a asıl büyük sürpriz belki de Puma’nın ensesine yapışması oldu. Adidas, 8 milli takımın forma sponsoru olarak bu Dünya Kupası’nın en büyük sürprizi olarak öne çıktı. Üstelik Puma İtalya, İsviçre gibi dev Avrupa takımlarını da bağlamış durumda.

Aslında bu rekabet derinlere inince şu ana kadar anlattıklarımızdan daha da ilginç bir hale geliyor. Çünkü 2014 Brezilya Dünya Kupası’nda çoğumuzun daha önce hiç duymadığı bazı markalar da cephe kazanmış durumda ve kendi savaşını veriyor.
Örneğin hayatınızda hiç UHLSport veya Burrda ya da Joma markalarını duymuş muydunuz?
Eğer duymadıysanız, bu Dünya Kupası’nda sempati duyduğunuz milli takımın göğsünde bu markayı her an görebilirsiniz.

Tüm buraya kadar anlattıklarımız savaşın ne kadar büyük ve global olduğunu göstermeye yeter diyorsanız, markaların milli takımlar rekabetinin de ötesine bakınca daha da şaşırtıcı sonuçlar görebilirsiniz.

DÜNYA KUPASINDA MARKALARIN SAVAŞI (CEPHEDE SON DURUM)

NIKE: 10 MİLLİ TAKIM

Avustralya

Brezilya

Hırvatistan

İngiltere

Fransa

Yunanistan

Hollanda

Portekiz

Güney Kore

ABD

 

ADİDAS: 9 MİLLİ TAKIM

Bosna Hersek

İspanya

Arjantin

Kolombiya

Almanya

Japonya

Meksika

Nijerya

Rusya

 

PUMA: 8 MİLLİ TAKIM

Fildişi Sahili

İtalya

Gana

Şili

Kamerun

Cezayir

İsviçre

Uruguay

LOTTO: 1 MİLLİ TAKIM
Kosta Rika

JOMA: 1 MİLLİ TAKIM
Honduras

MARATHON: 1 MİLLİ TAKIM
Ekvador

UHLSPORT: 1 MİLLİ TAKIM
İran

BURRDA SPORT: 1 MİLLİ TAKIM
Belçika

Adidas’lı Messi’ye karşı Nike’lı Ronaldo!

Rekabet sadece milli takımlar düzeyinde değil, çok daha derinlerde. Hatta Nike ve Adidas rakibinin milli takımına casus sokacak kadar gözü dönmüş durumda. Örneğin İspanya Milli Takımı’nın forma sponsorluğunu Adidas’a kaptıran Nike, rakibinin takımına Gerard Pique’yi casus olarak sokmuş diyebiliriz. Çünkü İspanya Milli Takımı’nın yıldız oyuncusu Pique, Nike krampon giyerek sahada mücadele veriyor.

Diğer yıldız futbolcularla da büyük kapışma daha keyifli hale geliyor. Örneğin Nike’ın Cristiano Ronaldo’ya sponsor olmasına karşılık Adidas Messi efsanesiyle mücadele ediyor.

KİM KİMİ TRANSFER ETTİ?

Cristiano Ronaldo (Nike)

Wayne Rooney (Nike)

Neymar (Nike)

Lionel Messi (Adidas)

Karim Benzema (Adidas)

Arjen Robben (Adidas)
Bu sonuçlara göre 2014 Brezilya Dünya Kupası’nın şu ana kadarki gol kralı da (Alman-Müller sayesinde), asist kralı da (İspanyol Jordi Alba sayesinde) Adidas.
Milli Takımlar bazında ise gol kralı (8 gollü Hollanda Milli Takımı sayesinde) Nike.

Yine o klasik ve popüler sloganla bitirelim: Futbol asla sadece futbol değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir