”Çak bir beşlik” hareketinin nereden geldiğini merak etmiş miydiniz?

Geri

Geçtiğimiz perşembe günü ABD’de her sene kutlanan ‘’çak bir beşlik’’ günüydü. Peki, bu günü bu kadar özel kılan ne? Dünyanın neredeyse en popüler el hareketi olan ‘’çak bir beşlik’’in tarihinin nereye dayandığını hiç merak ettiniz mi? İşte, yakın tarihe kısa bir yolculuk:

1977 yılında bir beyzbol maçındayız. Taraflar Los Angeles Dodgers ve Houston Astros sezonun en son karşılaşmasını gerçekleştiriyorlar. Dodgers’ın dış saha oyuncusu Dusty Baker, takımı zafere taşıyan skoru elde eder. Ardından sevinçle koşmaya başlar. Takım arkadaşı Glenn Burke, arkadaşının sevincine ortak olmak için yanına yaklaşır ve ellerini havaya kaldırır. Baker, arkadaşının havadaki eline kendi ellerini çarparak sevinç gösterisini gerçekleştirir. Sonradan açıklama yapan takımın tarihçisi Mark Langill, ESPN’nin belgeselinde ‘’Efsanenin başladığı yer… Glenn’in eli havadayken Dusty ne yaptığını bilemeden arkadaşının elini kendi elleriyle hızlı bir şekilde kavuşturdu,’’ şeklinde açıklamada bulunur.

Ellerin havada hızlı ve sert bir şekilde kavuşması, o an zaferin ve sevincin dışavurumu olarak pek çok kişinin hafızasında yer edinir. Hatta, Dodgers takımı birkaç sene sonra ‘’high five’’ yani ‘’çak bir beşlik’’i takımın sembolü olarak kullanmaya başlar.

Bu hareketin popülerleşmesini sağlayan Burke’ün eşcinsel olması beşlik hareketinin eşcinseller tarafından da sembolleştirilmesine yol açar.

Burke 42 yaşında vefat ettiğinde, ‘’çak bir beşlik’’ artık dünyaca ünlü bir harekettir.

 

Kaynak: Business Insider

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir