Bu Yaza Damgasını Vuran Hit Markalar Araştırması – Temmuz 2016

Geri

İsmail Bayazıt

Sevgili Brand Age okuru,

Yaz tüm sıcaklığı ve enerjisi ile kapıya dayandı ve markalar da kabuk değiştirip yazın neşesini yansıtmaya başladı. Her ne kadar Ramazan ayında olsak da, deniz, kum, güneş, tatil konsepti ve yaza dair tüm güzellikler markaların iletişim ve reklam çalışmalarında karşımıza çıkıyor. Yazın bizi içine çektiği bu motivasyonla, tüketici gözünde, yazın neşesini ve enerjisini bize en iyi hissettiren yani yazın en sevilen markalarını araştıralım dedik. Xsights Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Brand Age’e özel, Türkiye geneli “Summer Hits 2016: Yazın Sevilen Markaları Araştırması”nı gerçekleştirdi. Görülüyor ki, marka kaç yaşında olursa olsun, enerjisi, dinamikliği ve neşesi ile tüketicinin kalbini kazanırsa her daim genç kalıyor.

Üzerinde en çok konuşulan konulardan biri, markaların reklam ve iletişim çalışmalarında ünlü kullanması. Ekranda ünlü enflasyonu yaşanıyor. Bu enflasyon öyle bir hal aldı ki, aynı ünlü aynı dönem farklı markaların reklam yüzü olurken, kaç markanın reklamında oynadığı sayılamayan ünlüler hala ekranlarda. Hal böyle olunca, ünlü-marka eşleşmesinin tüketici zihninde hatırlanırlığı ve beğenisi araştırma konularından biri halini aldı. Bu konuda genelde tüketiciye, ünlü-marka eşleşmesinin etkisi ‘hatırlatmalı’ (şıklar gösterilerek) sorularak ölçümlenmeye çalışılıyor. Brand Age ve Akademetre Araştırma Şirketi, ünlü-marka eşleşmesinin tüketici zihninde hatırlanırlığının spontane yani yardımsız sorulması gerektiğinden hareketle “Ünlü-Marka birlikteliğinin Algısı ve Bilinirliği Araştırması”nı ger- çekleştirdi. Bu kadar ünlü enflasyonunun yaşandığı reklam ve iletişim kampanyalarında, tüketicinin ünlü-marka birlikteliğini hatırlamakta güçlük çektiği ortaya çıkıyor. Bu araştırma, markalara yol gösterecek ve ünlü kullanmanın markaya sanıldığı kadar değer katıp katmadığı konusunu bir kez daha düşündürecek.

Bu ay iki önemli sektörü masaya yatırdık: Dondurma ve Makarna… Bu iki sektörünün istatistiklerini ve dinamiklerini incelerken sektörün önemli aktörlerinden de görüşler aldık. Brand Age’de çok önemli röportajlar sizi bekliyor. PepsiCo Türkiye Kıdemli Pazarlama Direktörü Alpagut Çilingir ile Pepsi’nin ses getiren son reklam kampanyası “Kolanı adına göre değil tadına gör seç”i konuştuk. Dünyanın en büyük hükümet ilişkileri şirketi APCO Worldwide’ın CEO’su Brad Staples, ülke imajı yaratma sürecini ve Türkiye örneğini anlattı. IPSOS’un yeni CEO’su Sidar Gedik ile araştırma sektörünü ve projelerini konuştuk.

Bu ay çok değerli yazarlarımızın yazıları ve daha pek çok marka ve iletişim başlığında konu sizleri bekliyor. Unutmadan hatırlatmak isterim, Brand Age’i yazın sahil kenarında Turkcell Dergilik’te keyifle okuyabilirsiniz. Şimdiden Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir