Brexit’ın İngiltere’ye maliyeti ağır oldu

Geri

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ülke ekonomisine yansımalarının kesin bir şekilde ölçülmesi belki yıllar içinde olacak. Ancak son yapılan anketler gösteriyor ki tek başına referandum bile Brexit’ın kısa vadeli etkileri üzerine ciddi bir tartışma söz konusu.

Advertising Association derneğinin yaptığı bir ankete göre; ankete katılım gösteren 200 firmanın %22’si İngiltere’nin Brexit kararı yüzünden işletmelerini kaybetti.

Aralarında Adam&Eve şirketinin kurucu James Murphy’nin de bulunduğu bir grup, Brexit kararının reklam piyasasına olumsuz etkisini kabul ederken; ankete katılanların %23’ü ise Brexit kararının reklam piyasasının büyümesi için bir fırsat olduğunu düşünüyor. Aslına bakılırsa 2016’nın 3.çeyreğinde İngiltere’nin reklam harcamalarını %4,2 artırdığı görülüyor.

Neticede, söz konusu ankette görüş bildirenler Brexit’ın Büyük Britanya’nın reklam piyasasına olumlu ya da olumsuz nasıl bir etki yarattığı hususunda mutabık değil. Brexıt’ın esas etkilerini ilerleyen yıllarda göstermesi bekleniyor.


Kaynak: http://www.campaignlive.co.uk/article/brexit-damaging-uk-advertising-market/1422896

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir