Bluetooth adının nereden geldiğini hiç merak etmiş miydiniz?

Geri

Bluetooth yaklaşık 20 senedir hayatımızı kolaylaştıran bir araç olarak hizmet veriyor. Hayatımızın bu denli içinde yer alan Bluetooth’un isminin nereden geldiği üzerine hiç kafa yormuş muydunuz?

Business Insider’dan Nick Vega’nın haberine göre, Bluetooth adını 10.yüzyılda hüküm sürmüş bir İskandinav kralından almış. Harald “Blåtand” Gormsson isimli kral Norveç ve Danimarka’yı 958 yılından 985’e kadar yönetmiş. Bu süre zarfında pek çok zafer yaşayan kralın en büyük başarısı Danimarka ve Norveç’i aynı çatı altında birleştirip yönetmek olmuş.

Ünlü kral aynı zamanda çok koyu maviye benzer dişiyle ünlü olduğu için Blåtand’ın ismi İngilizceye Bluetooth (mavi diş) olarak çevrilmiş. Peki neden bir teknoloji ürününe bir İskandinav kralının adı verilsin ki?

Kısa menzil radyo teknolojisinin başlangıç evrelerinde Intel şirketi Biz-RF, İsveçli telekomünikasyon şirketi Ericsson MC-Link ve Nokia Low Power RF adında programlara sahipti. Üç büyük şirket teknolojiyi parçalanmadan ileri götürmenin tek yolunun tek bir kablosuz standardı geliştirmek olduğunu kavradılar. 1996 yılının Kasım ayında, İsveç’te buluşan üç büyük şirketin yetkilileri geliştirme evresinde oldukları kablosuz standardına geçici bir isim arayışına girdiler. Intel’in yetkililerinden Jim Kardash Bluetooth ismini önerdi. Sebep ise oldukça basitti. Bir blog gönderisinde açıklamalar yapan Kardash ‘’Kral Harald Bluetooth… İskandinavya’yı tek bir çatı altında birleştirmesiyle ünlüydü. Biz de bilgisayar ile hücresel endüstriyi (cep telefonu) kısa mesafeli kablosuz bağlantı ile birleştirmeye niyetlendik,’’ ifadeleriyle neden Bluetooth ismini verdiklerini açıkladı. Tabii ki bu geçici bir adlandırmaydı. Zamanla yeni bir isim arayışına girişildi.

Intel’in önerdiği RadioWire ve IBM’in önerdiği PAN (Personal Area Networking) en öne çıkan isimlerdendi. Nisan ayında yapılan oylamada PAN 4’e 1 oy oranıyla resmi isim olarak seçildi. İsme karar verildikten yaklaşık bir hafta sonra acil bir toplantı düzenlendi. Diğer şirket üyeleri PAN ismi için bir araştırma gerçekleştirdiklerini, ismin algılanışının ticari bir marka için oldukça zayıf kaldığını, bu yüzden isme itiraz ettiklerini söylediler. Diğer isim alternatifi RadioWire için henüz bir araştırma yapılmış olmadığı için Bluetooth efsanesine geri dönüldü. Ancak Bluetooth’un hikayesi burada sona ermedi. İsim kararlaştırıldıktan sonra bir de logoya ihtiyaç duyuldu.

Logodaki B’nin belki fonttan kaynaklı bir seçim olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak durum zannettiğiniz gibi değil. Logodaki ‘’B’’ Kral Blåtand’ın baş harfinin eski Germen ya da Dan alfabesindeki karşılığını gösteriyor.

İşte bütün bir hikâye bu. Şaşırtıcı, değil mi?

Kaynak: http://www.businessinsider.com/bluetooth-name-origin-2017-3

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir