Bir beğeni aldığınızda bakın beyninizde neler oluyor?

Geri

New York Üniversite profesörü ve aynı zamanda sosyal medya bağımlılığı üzerine kitabı olan Adam Alter, Instagram üzerinden bir fotoğrafınıza beğeni geldiğinde beyninizde neler olduğuna değindi.

Uyuşturucu kullandığınızda, alkol aldığınızda, sigara içtiğinizde ve Instagram’da bir beğeni aldığınızda beyniniz dopamin üretmeye başlıyor. Dopamin tatmin ve de mutluluk salgısı olarak biliniyor.

Alter, sosyal medyanın etkileri üzerine de birkaç bir şey söyledi. Örneğin, herhangi bir gönderi paylaşılırken kullanıcının gönderinin beğenilip beğenilmeyeceğini, tepki çekip çekmeyeceğini bilmemesi, kullanıcıda bir heyecana yol açıyor. Bu heyecanlı bekleyiş bir beğeni ile taçlandığında, gönderi sahibi bu hisse bağımlı hale geliyor. Eğer, paylaştığınız bir şeyin anında 100 civarı beğeni alacağını düşünüyorsanız bu bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlıyor. Instagram’da herkesin hayatının en iyi kısımlarını paylaşması, bunu herkesin beğenisini almak için kırk farklı açıdan çekmesi ise oldukça takıntılı bir ruh haline neden oluyor. Gönderilerde karşılaşılan böylesine kusursuz karelere maruz kalan diğer kullanıcılar ise bir hayli etkileniyor.

Kaynak: Business Insider

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir