Bilim insanları kafeinin acıyı morfinden daha fazla dindirdiğini söylüyor

Geri

Kahve sürprizlerle dolu ve geçen hafta Boston Çocuk Hastanesi’nin (BCH) araştırmacıları tarafından bu sürprizlerden biri daha ortaya çıkarıldı. Araştırmacılar, kahvenin gizli silahı olan kafeinin ve bir diğer uyarıcı kimyasalın uyku yoksunluğu çeken farelerin acıyla baş etmesine yardımcı olduğunu buldu. Eğer kronik bir ağrı ile baş etmek zorunda olan bir insana yardımcı olmak istersek öncelikle dayanılması güç olan acıyı tanımlamamız gerektiği sonucuna vardılar.

BCH nörologları ve nörobiyoloji uzmanları, normalde uyuması gereken farelerdeki uyku yoksunluğunu, fareleri oyuncaklarla eğlendirerek uyardılar. Ardından farelere acının farklı formlarını tanıttılar ve farelerin kendilerini olumsuz uyarıcı kaynağından ne kadar zamanda ayırdığını ölçümlediler. Fareler bitkin düştükçe acıya karşı daha hassas hale geldiler ve daha hızlı tepki vermeye başladılar.

Döngüyü sonlandırmak

BCH’de Kirby Merkezi’nin direktörü olarak çalışan Clifford Woolf “Bu daha önce hiç düşünülmemiş türde, hayvanın biyolojik durumuna dayanan türde yeni bir ağrı kesiciyi temsil ediyor. Bu tarz ilaçlar kronik ağrı döngüsünü bölmeye yardımcı olur. Ancak bu gibi durumlarda ağrı, uykuyu aksatır böylece ağrı şiddetlenir ve uyku gittikçe bölünür.” sözleriyle durumu açıklıyor.

BCH uyku uzmanı Kiran Maski ise: ” Bu sonuçlar insanlarda henüz test edilmedi ancak araştırmacılar bu çalışmanın, kronik ağrıdan muzdarip olan insanların dinlenmesine yardımcı olmanın önemini vurguladığına inanıyorlar.” dedi.

Maski sözlerine şöyle devam etti: “Kronik ağrıya sahip olan bir çok hasta uykusuzluk ve gündüz yorgunluğundan muzdarip ve bazı ağrı ilaçları ek hastalıklara katkıda bulunuyor. Bu çalışma ağrı yönetimine klinik bakımda kolayca eklenebilecek özgün bir yöntem öneriyor.”

Haberin Kaynağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir