Atiker Konyaspor, dev kulüplerin tercihi Opta ile anlaştı

Geri

Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor, geçtiğimiz yıl elde ettiği başarıyı sürdürülebilir kılmak adına önemli bir adım atarak spor istatistiği alanında dünyanın en büyük şirketlerinden Opta ile anlaşma sağladı. Atiker Konyaspor teknik ekibi artık, Arsenal, Manchester City ve Dortmund gibi dev kulüplerin teknik ekipleri ile aynı kapsamda çalışabilecek.

Spor Toto Süper Lig’de geçtiğimiz sezonu üçüncü bitiren Atiker Konyaspor, sürdürülebilir başarı için önemli bir adım atarak Perform çatısı altındaki spor istatistiği şirketi Opta ile anlaştı. Yeşil beyazlıların teknik ekibi artık Arsenal, Manchester City ve Dortmund gibi dev kulüplerin teknik ekipleri ile aynı kapsamda çalışacak.

Yeşil Beyazlıların Aykut Kocaman liderliğindeki teknik ekibi, analizlerinde bundan sonra Opta’yı kullanacak. Dünyanın en büyük ayrıntılı spor veri sağlayıcısı Opta’nın kulüp müşterileri arasında Manchester City, Arsenal, Chelsea, Atletico Madrid, Borussia Dortmund, AS Roma gibi Avrupa’nın ünlü ve köklü kulüpleri bulunuyor.

Süper Lig’deki başarısını en azından tekrarlamak, Avrupa Ligi’ndeyse iz bırakmak niyetinde olan Konyaspor, bu yolda Opta’nın da katkısını değerlendirecek. Medya kuruluşlarına da hizmet sunan Opta’yı Lig TV, Eurosport, BT Sport, BeInSport, CNN, BBC, Manchester United TV gibi yayın organları kullanıyor.

Rakip analizi yapılabiliyor, transfer politikasını etkiliyor

Premier League ve Bundesliga’nın resmi istatistik sponsoru olan Opta, dünyanın pek çok liginin yanı sıra, iki sezondur Süper Lig’i de analiz ediyor. Süper Lig’deki tüm maçlar, özel eğitimden geçen data operatörleri tarafından İngiltere’de, karşılaşmalar devam ederken anbean istatistiğe dönüştürülüyor. Maçlarda topla ilgili her aksiyonun kayda alınmasıyla oluşan bu dev veri havuzu, bundan sonra Atiker Konyaspor’un elinin altında olacak. Veriler gerek maçlardan önce, gerekse de maçlar oynanırken rakip analizinde, futbolcuların performans değerlendirmeleri, oyun stratejisi oluşturma, scouting ekibine yön verme ve transfer edilecek oyuncuların belirlenmesinde değerlendirmeye tutulabilecek kapsamda.

“Devrim niteliğinde bir yatırım”

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan, Opta’nın bağlı bulunduğu Perform’un Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu, “Türk futbolunun yükselen değeri Atiker Konyaspor’u, ortaya koyduğu bu vizyon nedeniyle tebrik ediyorum. Kendileri açısından çok önemli bir karar verdiler ve geleceklerini düşündüler. Teknik ekipleri artık, istediği bir rakip takım, kendi oyuncusu ya da başka oyuncular hakkında en kapsamlı istatistiki bilgiye, hiç vakit ve enerji kaybetmeden, çok basit bir arayüzle anında ulaşabilecek. Opta, şu anda 40’tan fazla ülkede 800’den fazla elit müşteriye hizmet sağlıyor. Artık küresel bir standarda dönüşmüş durumda. O yüzden Türkiye’de futbolun yönünü değiştirebilecek devrim niteliğinde bir yatırım olduğunun altını özellikle çizmek isterim. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“Vizyon açısından önemli bir adım”

Atiker Konyaspor Teknik Ekip Analiz Uzmanı Barış Karakoç, anlaşmadan duydukları memnuniyeti şu sözlerle açıkladı:

“Futbolda veri kullanımı uluslararası alanda uzun yıllardır sürmekle birlikte, arşivleme konusunda da önemli seviyelere ulaştı. Türkiye’de ise bu durum yine hatırı sayılır bir süredir devam ediyor. Bu veriler, Avrupa ve dünya futbolundaki son değişimleri gözlemlemek, bu liglerde oynanan futbolu ülkemizdeki durum ile karşılaştırabilmek, takımımız hakkında objektif ve güvenilir bilgiye sahip olmak ve rakiplerimiz ile ilgili değişimleri gözlemleyebilmek açısından önem taşıyor.

Ekip olarak, maç sırası ve sonrasında olmak üzere takıma ve oyunculara ait teknik, taktik ve fiziksel verilerin takibi ve yorumlanması konusunda yıllardır çalışmaktayız. Bu konularda birçok lokal yazılım ve servis sağlayıcısı ile çalışma imkanı da bulmuş olmamıza rağmen Opta’nın dünya genelinde birçok lige ait detaylı çalışmalar sürdürdüğünü biliyoruz. Nihayetinde bu birlikteliğimizin, dünya ve Avrupa genelindeki detayları yakalaması ve vizyonunu geliştirmesi açısından ekibimiz adına önemli bir adım olacağını düşünmekteyiz.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir