Asfaltın ezeli rekabeti: Mercedes vs BMW

Geri

Elif Tütüncü

Asfaltın iki efsane markası Mercedes ve BMW, birbirlerine yaptıkları eğlenceli göndermelerle sık sık gündeme geliyorlar. İki Alman markasının rekabeti asfaltı aşıp, kimi zaman dijital ortamda, kimi zaman billboardlarda karşımıza çıkıyor.

Lüks araç denilince akla gelen iki marka; Mercedes ve BMW. İkisi de meşhur Alman mühendisliğinin markaları. 100 seneden fazla geçmişi olan bu iki otomobil markası 90’lı yıllardan beri oldukça çekişmeli bir yarışa girmiş durumda. İki marka, aynı segmentteki müşterilere hitap eden modeller çıkardığında doğal olarak karşı karşıya geliyor. Asfaltta hangisi daha üstündür bilinmez ama bu ikili medyada sık sık birbirlerine yaptıkları eğlenceli göndermelerle yer buluyor. Hatta reklam arenasındaki bu rekabetlere kimi zaman Audi ve diğer otomobil markaları da dahil oluyor.

Mercedes’ten BMW’ye doğum günü mesajı

Mercedes Benz en büyük rakiplerinden biri olan BMW’nin 100. yaşını hazırladığı özel bir reklam kampanyası ile kutladı. Takvimler 2016 yılını gösterirken 100.yılını kutlayan BMW’ye ezeli rakibi Mercedes’ten özel bir doğum günü mesajı geldi. Mercedes hazırladığı ilanı sosyal medya, gazete ve televizyonlarda yayınladı. Hazırlanan ilanda BMW’nin klasik haline gelmiş ön ızgarası görülürken “100 yıllık rekabet için teşekkürler, önceki 30 yıl biraz sıkıcıydı” mesajı yer alıyor. Mesaj iki firma arasındaki rekabet adına çok anlamlı olsa da Mercedes’in reklamda ‘ilk 30 yılın biraz sıkıcı geçtiğini’ belirtmesi, Mercedes’in rakibinden daha eski ve köklü olduğu algısını uyandıracak tatlı bir gönderme olarak yorumlandı. BMW’den bu ilana bir yanıt gelmedi.

BMW’den Mercedes’e kelime oyunlu gönderme

BMW’nin en çok bilinen marka söylemlerinden ve sloganlarından biri ‘’Driving Pleasure’’ yani keyifli sürüş deneyimidir. Marka bu sloganıyla, Mercedes marka tırın BMW araçlarını taşıdığı bir görselin altına, ‘’A Mercedes can also bring driving pleause’’ (Mercedes de keyifli bir sürüş deneyimi yaşatabilir) yazarak, Mercedes’e bir göndermede bulunuyor.

 

BMW’nin Mercedes’e gönderme yaptığı ilan

Otomobillerin ödül savaşları

2006 yılında, Audi’nin Güney Afrika’da En İyi Araba ödülünü kazanmasından sonra, aynı yıl içinde BMW de Dünya’da En İyi Arabası ünvanını kazanmıştır ve eline geçen bu kozu tüm kullanıcılara duyurmak istemektedir. Marka Audi’nin ödülünü kutlamak için, ‘’2006 Güney Afrika’nın En İyi Arabası ödülü için Audi’yi tebrik ederiz. İmza: 2006’nın En İyi Arabası ödüllü BMW’’ yazılı bir ilanla savaşı başlatır.

Bu duruma Audi’nin de bir afişle cevap vermesi tabi ki gecikmez ve tabiri caizse en güçlü olduğu noktadan saldırır, otomobil markaları için oldukça prestijli bir yarışma olan Le Mans Yarışları. Audi bu ilana ‘’BMW’yi 2006 en iyi araba ödülü için tebrik ederiz. İmza: 2000-2006 Le Mans yarışlarının kazananı’’ şeklinde bir cevap verir.

Subaru’nun atışmaya dahil olduğu ilan

Bu eğlenceli savaştan bir diğer otomobil markası Subaru da ekmek yemek ister ve o da bir ilan hazırlar. Subaru’nun ilanı ikilinin tartışmasına oldukça zeki bir gönderme yaparak, ‘’Audi ve BMW’ye kazandıkları güzellik yarışması ödülleri için aferin. İmza: 2006 uluslararası en iyi motor ödüllü Subaru’’ der ve bu rekabetin içine dalar. Çok dikkate alınmasa da bu savaş Subaru’nun ilanıyla sona erer.

Billboard’larla satranç oyunu

İkilinin savaşına zaman zaman Audi de konuk oluyor. Bir diğer Alman otomobil üreticisi olan Audi, özellikle BMW ile olan atışmalarıyla dikkat çekiyor. Her şey markanın bir modelinin bulunduğu açıkhava ilanıyla başlıyor. İlanda Audi, ‘’şimdi senin sıran, BMW’’ yazarak BMW’ye açık bir göndermede bulunuyor.

Audi’nin savaşı başlatan ilanı

Audi’nin cevabı

 

BMW’nin cevabı

BMW ise bu meydan okumaya cevap vermekte gecikmiyor. Aynı civarda daha büyük billboard alanı alan BMW, bir araba modelinin bulunduğu ilanın üzerine ‘’ŞAH MAT’’ yazarak zekice bir karşılık veriyor. Bu zeki cevap karşısında ise Audi’nin iki seçeneği var. Ya bu zekice verilmiş cevaba karşı kaybettiğini kabullenip oyunu sonlandıracak ya da daha zeki başka bir ilanla devam edecek. Audi Facebook hayran sayfasında tüketicilerine de danışarak, ‘’Senin piyonun benim kralımın dengi olamaz’’ yazılı cevabını, BMW billboard’unun yanına daha lüks bir otomobilinin bulunduğu ilanı koyarak veriyor. BMW bu cevaba karşılık çıtayı bir üst seviyeye çıkarak, balondan bir zeplinin üzerine Ferrari model bir yarış aracının bulunduğu görselle ‘’Oyun Bitti’’ diyor. Tatlı atışma bu ilanla sonlanıyor ve BMW’nin de dediği gibi oyun bitiyor.

Savaşın son hali

Audi: ‘’Ben tek, siz hepiniz’’

Karşılaştırmalı reklamlar denildiğinde akla ilk gelen örneklerden olan Audi’nin reklam filmi, tüm rakiplerine meydan okur nitelikteydi. Otomobil markaları arasındaki rekabetin en zeki örneklerinden olan reklam filmi, ‘’Wat do you want in a car?’’ (bir arabadan ne isterdin?) sorusuyla başlıyordu. Audi’nin müşterinin bir otomobilden neler beklediklerini anlattığı filmde, rakiplerinin öne çıkan özelliklerini temsilen, onlara ait araba anahtarlarını sırasıyla duvarda bulunan çivilere asıyordu. Reklamda bulunan markalara ait bu özellikler; Alfa Romeo’nun tasarımı, Mercedes’in konforu, Volvo’nun güvenliği ve BMW araçlarının spor görünümleriydi. 4 anahtarlık da duvara asıldığında Audi’nin meşhur 4 halkalı logosunu oluşuyor ve ‘’hepsi yalnızca bir arabada’’ diyen marka, rakiplerinde bulunan üstün özelliklerin tamamına sahip olduğunu iddia ediyordu. n

Audi’nin ‘’All in One Car’’ reklamı

Audi’den Mercedes’in bilboard’una gönderme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir