Apple, yeni güncellemesiyle hafızanızda yer açacak

Geri

Apple’ın iOS 10.3 güncellemesinin yayınlanmasının ardından çoğu kullanıcının beklediği büyük çaplı değişiklik gelmese de aslında çok daha faydalı özelliklerin oluşmaya başlandığı gözlendi. Bunlardan en dikkat çekeni yeni dosya ekleme sistemi olarak gözüküyor. Hafızanızda yer açmak bu şekilde daha kolay olacak gibi duruyor.

Apple, iPhone ve iPad kullanıcıları için büyük bir değişimi başlatacak iOS 10.3 güncellemesini çıkardı. İlk bakışta büyük yenilikler gelmemiş gibi görünse de, iOS 10.3 ile Apple, APFS adı verdiği dosya sistemine geçiş yaptı. Kendi ürünleri olan iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve Apple TV gibi desteklediği cihazlarda çalışacak olan sistem ile 30 senedir kullandığı Hierarchical File System (HFS) adındaki iOS cihazlarında eski geleneği bitiriyor. İlk çıktığı zaman sadece Mac için tasarlanan HFS, hard diskler için üretilmiş ve bu yüzden modern akıllı cihazlarda zaman zaman aksamalara sebep olabiliyor. Apple’ın yeni APFS sistemi ise, yeni üretilen cihazları da içine alarak bir dosya sistemi geliştirdiği için çok daha kullanışlı olacak ve hafızada yer açmasıyla bir hayli kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor. Flash ve SSD depolama sistemini de kullanan yenilik, dosyalarınızın silinmesi durumunda kolaylıkla bulabileceğiniz bir yapıda tasarlanmış.

AirPods, bu şekilde bulunabiliyor

Bunun haricinde Apple, çok konuşulan kulaklığı AirPods’larını kaybedenler için harita üzerinden bulabilmenize imkan sağlayan bir özelliği de iOS 10.3 ile çıkardığını duyurdu. Find My iPhone uygulaması üzerinden de işleyen servis, en son AirPods kullandığınız yeri saptayıp size konum olarak gösterebiliyor.

Haberin Kaynağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir