2016: Yılın Viral Reklamları

Geri

İletişim teknolojisindeki gelişmeler reklamcılıkta da büyük dönüşümler yaşanmasına yol açtı. Dijital teknolojiler, mobilizasyon, yeni web uygulamaları amatörlerin ürettiği işlere yeni alanlar açtı. Bu alanlar tabii ki markalar için de büyük bir yenilik anlamına gelmekteydi. Özellikle webde dolaşıma sokulan viral reklamların paylaşılarak yayılması ve geleneksel yöntemlere göre daha yaratıcı potansiyeller taşıması günümüzde virale olan yoğun ilginin temelini oluşturuyor. Bu reklamların televizyondakiler kadar ilgi uyandırması, viralin ne kadar güçlü olduğunu bir kere daha gösterdi.

Çaykur kamera şakası – Çaykur

Dünyada kişi başına göre en çok çay tüketen ülkeler sıralamasının zirvesinde Türkiye yer alıyor. Özellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan çayın önemini bir kere daha vurgulayan Çaykur, İstanbul’da bir mekana kahvaltı etmek için gelenlere kamera şakası yaptı: Müşterilerin kahvaltılarını masaya getiren sahte garson menülerinde çay bulunmadığını söylüyor ve müşterilerin tepkileri gizli kameraya alınıyor. Viralin sonundaysa herkesi sıcak demli çaylar bekliyor.


4N5G Bir İletişim Serüveni – Türk Telekom

Türk Telekom, “4N5 Bir İletişim Serüveni” adını verdiği reklamla iletişimin 70’lerden günümüze kadar gelişimini anlattı. Reklamda tiyatro ve sinema oyuncusu Jeyan Mahfi Ayral Tözüm rol aldı. Duayen isim iletişimin geçirdiği dönüşümü anlatırken nostaljik görüntülerle ve Batesmotelpro ekibinin eski yılları anlatan komik canlandırmalarıyla beslenen viral, sosyal medyada büyük ilgi gördü.


Kamyon şoförü Hanımağa – Ford Trucks

Ford Trucks’un “Hanımağa” isimli çalışmasında, Alanya da 13 yıldır kamyon şoförlüğü yapan Hanımağa lakaplı Sebile Tekin anlatıldı. Ford Trucks’ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel çektiği viral reklamda Sabile Tekin gibi ekmek mücadelesi veren kadınlara bir nevi saygı duruşunda bulunuldu. Bu reklam, Kadınlar Günü’nün en çok izlenen 3 videosu arasına girdi ve kadınların potansiyeline yaptığı vurgu dolayısıyla büyük destek buldu.


Amatör çekici “Ya Berke” – Allianz

Allianz Global Assistance Türkiye bu yıla viralleriyle damgasını vurdu. Özellikle bir haber görüntüsü izlenimi veren ve amatör bir çekicinin yolda kalan genç çiftin arabasını çekmeye çalışırken yaşa- nanları konu alan video, sosyal medyada ve reklam festivallerinde büyük ilgi gördü. Hatta bazı medya organlarında bu viralin gerçek olduğu zannedildi. Yolda kalan kadının, eşine sürekli “Ya Berke” diyerek seslenmesiyse viralin en akılda kalan tarafıydı.


Serdar Ortaç – Eti

ETİ, çikolata ürünleri için yayınladığı viralle sosyal medyada epey ilgi çeken bir projeye imza attı. Serdar Ortaç’ın yer aldığı reklamda, ünlü sanatçı tüketicilere 5 adımda depresyondan nasıl çıkılacağını eğlenceli bir yolla anlattı ve bu adımlarda popüler olmuş bir şarkısını kullandı. Viralde; Değmez, Mikrop, Canıma Minnet şarkılarından sonra 4. adımda Eti çikolatanın yenilmesi yeni bir şarkıyla öneriliyor. Final ise Yaz Günü şarkısıyla yapılıyor.


Varınca selfie çekmeyi unutma – Arvento

Arvento araç takip sistemlerinin reklam filminde, gidilen yerlerde “selfie” çekip sevgiliye rapor verme klişesi kullanılıyor. Viralin başkahramanı olan kamyon şoförü de gittiği yerlerde sürekli selfie çekiyor. Viralin sürpriz kısmınıysa şoförün çektiği bu fotoğra arı sevgilisine değil patronuna gönderiyor olması oluşturuyor. Arvento markasının bu virali sosyal medyada gündem yarattı ve yaklaşık12 milyon izleyiciye ulaşarak büyük bir başarı elde etti.


Yapı Kredi ve Tekno Cash

Yapı Kredi’nin Tekno ve Cash adlı iki arkadaşın maceralarını anlattığı viral serisi, dijital çalışmalar içinde önemli bir yere sahip oldu. İlgiyle takip edilen seride, iki arkadaşın başından geçen olayları anlatan viralin karakterleri, konusu ve sıra dışılığı keyifli anlar sunuyor.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir