2016: Yılın Reklam Yüzleri

Geri

Yıl boyunca ekranlarda karşımıza çıkan ünlü isimler, günlük yaşantımızın içinde, yakın çevremizde bulunan insanlarmışçasına hayatımıza dahil oluyorlar. Medyanın bu büyülü dünyasına ve tanıdık olanın yarattığı güvene markalar da ilgiyle yaklaşıyorlar. 2016 yılında da kampanyalarını bu amaçla yürüten markalar, reklamlarında birçok ünlü isme yer verdi. Bunun sonucu olarak televizyon ekran- larında birbirinden farklı marka-ünlü iş birliğine tanık olduk. İşte bunlardan bazıları…

Şahan Gökbakar – Halkbank

2016’nın son aylarına doğru yeni bir reklam anlaşması Halkbank tarafından duyuruldu ve Şahan Gökbakar, Halkbank’ın yeni reklam yüzü oldu. “Halk ister Halkbank yapar” sloganını kullanan reklam filmlerinde Şahan Gökbakar’ın oyunculuğu marka tarafından gayet başarılı bulundu. Halkbank reklamlarında toplumsal hayatımıza ait onlarca tiplemeyi kılıktan kılığa girerek canlandıran Şahan Gökbakar da oldukça zevkli bir çalışma dönemi yaşadığını belirtti.

Cem Yılmaz – Türkiye İş Bankası

Reklamlar dediğimizde akla mutlaka gelen ünlülerden biri olarak Cem Yılmaz, geçtiğimiz yıllarda birçok farklı markanın reklam yüzü olarak karşımıza çıktı. Yılmaz’ın komedyenlik potansiyeli ve etkilediği kitleler o kadar geniş ki, bu noktaların markalar tarafından es geçilmesi tabii ki düşünülemez. 2016’da da birkaç yıldır olduğu gibi yine Türkiye İş Bankası’nın reklamlarında boy gösteren Cem Yılmaz’ı, önümüzdeki senelerde de birçok reklamda göreceğiz.


Beyazıt Öztürk – Vodafone

Ünlü şovmen Beyazıt Öztürk son yıllarda rol aldığı Vodafone reklamlarına 2016 yılında da devam etti. Yıl boyunca bazen çapkın dayı, bazen aile babası, bazense Vodafone’lu damat adayı olarak karşımıza çıkan şovmen, her reklamında markaya ayrı bir katkı sağladı. Vodafone’un başka mecralardaki kampanyalarında da yer alan Beyazıt Öztürk, önümüzdeki yıllarda da yeni reklamlarla çokça karşımıza çıkacağa benziyor.

Elçin Sangu – Boyner, Elidor

2016 yılının reklam dünyasında, aranan yüzlerden biri Elçin Sangu oldu. Rol aldığı dizilerle geniş bir hayran kitlesi yakalayan genç oyuncu, reklam dünyasının reklamlarda ünlü isimlere yer verme modasının sonucu olarak aynı dönemde farklı markaların yüzü olmayı başarabildi. Öncelikle bir şampuan markası olan Elidor’un yüzü olan Elçin Sangu, bu markanın hemen ardından Boyner reklamında oynadı ve yıl boyunca konuşulan isimlerden biri oldu.


Ceza – Didi

Ünlü rapçi Ceza’yı 2015’te olduğu gibi 2016’da da Çaykur’un Didi markasının yüzü olarak ekranlarda gördük. Elinde Didi soğuk çayları ve ağzında Didi markasını anlatan rap şarkılarıyla Ceza, yılın en ilginç reklam figürlerinden biri olarak farklı zamanlarda kameranın karşısına geçti. Ünlü rapçi sadece reklamlarda rol alarak değil, Didi’nin televizyon dışındaki kampanyalarında da markaya destek sağlıyor. Bu uzun soluklu iş birliği Didi ile Ceza arasında başarılı bir uyumun yakalandığını gösteriyor.


Fahriye Evcen – Koton

2016 yılının reklamlarında tekrar tekrar karşımıza çıkan bir diğer ünlü isim Fahriye Evcen oldu. Bir önceki sene L’Oréal reklamlarıyla televizyonlarda seyrettiğimiz Fahriye Evcen, 2016’nın ilk aylarında Cansu Dere ve Aslı Güngör’le birlikte L’Oréal Paris Elseve markasının güzellik elçisi olarak reklamlarda yer aldı. Fahriye Evcen’in yılın sonuna doğru rol aldığı Koton reklamlarıysa görselliği, renkleri ve müzikleriyle ayrı bir tat ve cazibe bıraktı.


Serenay Sarıkaya – Mavi

Son zamanların en popüler isimlerinden Serenay Sarıkaya geçtiğimiz yıllarda Mavi Jeans reklamlarında dizi oyuncusu Kerem Bursin’le boy göstermişti. 2016 yılındaysa özellikle Serenay Sarıkaya’nın ön planda olduğu ve kendisine Barbara Palvin gibi başka ünlü isimlerin eşlik ettiği Mavi Jeans reklamlarını gördük. Ünlü çiftin ilişkilerinin markanın reklamlarının ve ürünlerinin önüne geçmesi belki de Mavi Jeans’in Kerem Bursin’le yollarını ayırmasının en önemli sebebiydi.

 

İrem Derici – DeFacto

Geçtiğimiz yılın öne çıkan reklam yüzlerinden biri de İrem Derici’ydi. Gerek şarkıları gerekse tarzı ve cesur açıklamalarıyla gündeme gelen ünlü şarkıcının reklamlarda boy göstermesi öncelikli olarak sanatçının hayran kitlesi tarafından olumlu karşılandı. “Jeançıktı” sloganıyla yayınlanan İrem Derici’li Defacto reklamının, Fahriye Evcen’in rol aldığı Koton reklamıyla benzerliği de dikkat çeken bir başka noktaydı.


Arda Turan – Opet

Türk futbolunun en çok konuşulan isimlerinden Arda Turan, Barcelona’ya transfer olmasıyla birlikte hem ününü hem de başarı çıtasını zirvenin en tepesine yükseltmiş oldu. Yıl boyunca Opet reklamlarında bolca gördüğümüz Arda Turan’ın özellikle milli takımın Euro 2016’ya gidişini anlatan reklamda başına gelenler, Opet reklamının en unutulmaz yanıydı. Arda 2016’yı sadece Opet’le geçirmedi. Yıl boyunca Lassa, Mastercard ve Deri Tanıtım Grubu’nun da yüzü oldu.


Çağatay Ulusoy – Colin’s

Ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy, Colin’s markasıyla anlaşmış ve markanın çok konuşulan reklamında rol almıştı. Oyuncunun yakışıklılığını ve çekiciliğini ön plana alan reklamda en dikkat çekici nokta, reklamdaki genç kızların Çağatay Ulusoy’a hayranlıkları yüzünden kendilerini denize atıyor olmalarıydı. Gerek görüntüleri gerekse müzikleriyle akılda kalan reklam Colin’s için başarılı işlerden biri olmuştu.

 


Mehmet Günsür – Vodafone

Mehmet Günsür geçtiğimiz yaz aylarında Vodafone Red’in yeni reklam yüzü olarak karşımıza çıktı. Senaryo gereği, sevgilisiyle beraber geçmişte yaşadıklarını güçlü hafızasıyla hatırlayan bir karakteri  canlandıran Günsür, Vodafone güvenli depo uygulaması sayesinde reklamdaki sevgilisinin yüzünü güldürüyor. Böylece, Mehmet Günsür yıl boyunca Vodafone reklamlarında oynamaya devam ederek yılın reklam yüzleri arasına girdi.


Hayko Cepkin – Lipton

Medyada ve kliplerinde şaşırtıcı biçimlerde karşımıza çıkan Hayko Cepkin, bu defa Lipton Ice Tea reklamları içerisinde bir anda beliriyor ve zor durumdaki kişilere Lipton ikram ederek ferahlamalarını sağlıyor. Bu reklam serisinde müzik olarak da “Lambaya Püf De” gibi bilindik bir şarkının “Of Deme Oh De” gibi değişik sözlerle kullanılması ve yine Hayko Cepkin’in değişik karakterlerde karşımıza çıkışı bu reklam serisini daha eğlendirici kılıyor. Artık Lipton markasıyla Hayko Cepkin’i birbirinden ayrı düşünmeye neredeyse fırsat kalmıyor.


Tülin Özen – Eti Intense

Uzun yıllardır rol aldığı sinema filmleri ve televizyon dizileriyle seyirci tarafından tanınan simalardan olan Tülin Özen, geçtiğimiz yılın hemen başında Eti Browni Intense reklamında rol alarak oyunculuktaki başarısını bir kere daha gösterdi. Magazinel yönü pek fazla olmadığından popüler medya kültürünün temel simalarından olmasa da markanın seçkin duruşuna yaptığı katkı dolayısıyla Intense Krizi denildiğinde akla gelenlerden biri de oyuncunun bizzat kendisi oluyor.


Murat Dalkılıç – Kinetix

Ünlü şarkıcı Murat Dalkılıç da geçtiğimiz yıl Kinetix markasıyla anlaşma imzalamış ve Kinetix’in reklam yüzü olarak ekranlarda yer almıştı. Haftanın her günü için ayrı bir ayakkabı modelinin kullanıldığı reklam senaryosunda Murat Dalkılıç’ın haftalık yaşamıyla ürünler arasında bağlantı kuruluyor ve Murat Dalkılıç her gün bir başka ayakkabı giyiyordu. Yıl boyunca markanın reklam serisinde yer alan Dalkılıç için 2016 yılı reklamla dolu bir yıl oldu.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir