2016 İLETİŞİM TRENDİ: MARKALARA GENÇLİK AŞISI

Geri

Sadece bir ajans değil aynı zamanda startup fabrikası olan MODD/works’ün Ajans Başkanı Cem Has, 2016 trendlerinin marka iletişim stratejilerini nasıl etkileyeceği konusunda ipuçları verdi.

1450105500_MODD_works_Ajans_Ba__kan___Cem_Has___1

Türkiye’deki alışılagelmiş reklam ajanslarından biraz daha farklı olarak, tam hizmet reklam ajansı anlayışının yanı sıra, kendi özel startup projelerini geliştirmek ve tüm dünyadan melek yatırımcılar ile bir araya gelinebilecek MODD/startup bölümünü de 2015 yılı itibari ile aktif hale getiren MODD/works’ün Ajans Başkanı Cem Has, 2016 trendleri ile markaların iletişim stratejilerinde gerçekleşecek dönüşümlerle ilgili önemli ipuçları verdi.

“Artık bir ayağımız sanal dünyada!”

Değişen ve gelişen dünyanın en önemli ortaklarından olan internet, yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Tüm dünyada 3 milyarın üzerinde internet kullanıcısıyla artık bir ayağımız sanal dünyada diyebiliriz. Türkiye’de 2016 yılında internet kullanıcı sayısının 46 milyon kişi olacağı ön görülüyor. Ülkemiz bu sayı ile dünyada 14. sırada yer alırken; dijitalleşen dünya için 2018 yılı tahminleri 55 milyon kişinin online olacağı yönünde. Bu durum bireylerin yaşam biçiminde de, markaların iletişim stratejilerinde de köklü değişimlere neden oluyor.

“Konvansiyonel reklamdan dijitale yolculuk başlıyor!”

Günümüz dünyası ve gelecek tahminleri doğrultusunda; dijitalin oldukça önemli bir mecra olarak değer kazandığını söylemek mümkün. Uzun süredir markaların konvansiyonel reklamı denediğini hepimiz biliyoruz. Son 5 yıldır da dijital dünyada iletişim kurmaya çalışan markaların kampanyalarına şahit oluyoruz. Asıl merak edilen ise, bundan sonra bizleri nelerin beklediği. Rakamlar ile dijitalin bu kadar önemli bir alan olduğu gerçeğinin farkına vardıktan sonra, markaların iletişim stratejilerinin yeniliklere ve değişimlere uğrayacağı bir dönem bizleri bekliyor.

‘’Markalara gençlik aşısı’’

Marka – Startup Entegrasyonu, önümüzdeki yıllarda çok daha etkili, uzun vadeli bir iletişim modeli ve aynı zamanda markalara gençlik aşısı değerinde olacak. Çok yakın bir süre önce üniversiteli öğrenciler ile yaptığım bir söyleşide, gelecekte ne yapmak istediklerini öğrenme fırsatım oldu. Kalabalığın neredeyse tamamı girişimci olmak istediğini belirterek beni gerçekten şaşırttı. Bu kadar yoğun bir istekle karşılaşacağımı beklemiyordum.

‘’Gençlerin tek hayali girişimci olmak’’

Bundan 10 yıl öncesine baktığımızda; üniversite gençlerinin hedefledikleri gelecek oldukça farklıydı. Daha çok aile şirketlerini büyütmek ya da uluslararası şirketlerde kariyer yapmak gibi hedefleri vardı. Bugün baktığımızda farklılaşan ve değişimi kendi yaşamına adapte edebilen bir genç nesle sahibiz. Şimdi her genç fikirlerini hayata geçirmek, bu fikirleri internetteki kalabalıkla buluşturmak istiyor. Önlerinde onlara ilham kaynağı olan; garajda kurulup dünyanın en büyük şirketlerine kafa tutan girişimler var. Uber, Facebook, Instagram, Snapchat, Yemek Sepeti, Sahibinden, Amazon ve daha yüzlercesi… Aynı zamanda internetteki bu kalabalık kitle, fikirlerine destek olan, girişimleriyle onların yanında olan markalara da daha fazla bağlanıyor.

‘’Markalar için yenilikçi fikirlerin sırrı dijitalde gizli’’

Son dönemde yakından takip ettiğim girişimlerden bir tanesi temizlikyolda.com. Bu fikri Marka-Startup entegrasyonu düşünülerek, Türkiye’nin en büyük temizlik markaları hayata geçirebilirdi. Bu sayede daha fayda odaklı, etkin bir iletişim kurarak uzun soluklu bir iletişim modeli benimsemiş olurlardı.

Eğitim, sağlık, otomotiv, hizmet ve daha birçok sektörde markaların dijital konumlanmasında en uzun soluklu, en karlı ve tüketici ile fayda odaklı iletişim kurmasının en değerli yolu bu entegrasyondan geçiyor. Örneğin; Hopi bir markanın kampanyası değil, bir markanın startup entegrasyonudur. Bu bağlamda 2016 yılında daha fazla örnek göreceğimize inanıyorum.

Biz de MODD/works olarak, 2015’te hem kendi girişimlerimizi hem de markalara kendi girişimlerini üretmek ve tasarlamak için ‘’girişimci reklam ajansı’’ vizyonunu benimsedik. Bu amaçla; MODD/startup bölümünü kurduk ve 1 yıl gibi kısa sürede ajansımızın ekonomisine ciddi ve sürdürülebilir düzeyde ekonomik faydalar sağladık. Geleceğimizi de bu vizyon üzerinde inşa ediyor ve yapılandırıyoruz. MODD/works olarak yeni yılda da genç fikirlerin ışığı, yenilikçi dijitalin rotasında yolumuza keyifle devam edeceğimize inanıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir